/  / Profil kierowcy flotowego

Profil kierowcy flotowego

PZWLP|
null
© Opel
null

W lipcu i sierpniu ubiegłego roku na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zorganizowano badanie satysfakcji kierowców. Przeprowadziła je firma TNS Polska.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Badanie zostało przeprowadzone na 700 kierowcach korzystających z samochodów flotowych finansowanych i zarządzanych przez członków PZWLP. Do badania przystąpiła większość zrzeszonych firm. Każda z nich przekazała do TNS Polska obszerną, anonimową listę numerów telefonów do użytkowników służbowych pojazdów z różnych firm, będących klientami członków PZWLP.

Z każdej listy losowo wybrano pulę 50 numerów, a wywiady przeprowadzono w formie badania telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI).

"Celem badania był pomiar poziomu satysfakcji kierowców z usług firm wynajmu długoterminowego należących do PZWLP. Analiza odpowiedzi ankietowanych pozwoliła na wskazanie mocnych i słabych stron firm flotowych działających na polskim rynku. Do pomiaru satysfakcji wykorzystano metodologię TRI*M - tłumaczy Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

W zależności od pokonywanych w ciągu roku odległości 700 ankietowanych kierowców można podzielić na trzy grupy. Prawie jedna czwarta z nich (24%) przejeżdżała ponad 50 000 km, a niemal połowa (46%) pokonywała dystans od 25 000 do 50 000 km rocznie. 30% badanych zanotowało poniżej 25 000 km, z czego 5% mniej niż 10 000 km.

Samochody firmowe były wykorzystywane zarówno do celów służbowych, jak i służbowo-prywatnych, a grupy ankietowanych wskazujących na każde z tych rozwiązań były niemal równie liczne. Użytek wyłącznie służbowy zadeklarowało 50,4% badanych, a korzystanie z samochodu flotowego do użytku firmowego i prywatnego wskazało 49,3%.

Dwie spośród ankietowanych osób podały wyłącznie użytek prywatny jako główny sposób wykorzystania samochodu flotowego.

"W drugiej połowie 2012 roku Związek obejmował ponad 70% samochodów użytkowanych na polskich drogach w full service leasingu. W badaniu wzięło udział 14 z 16 firm zrzeszonych wówczas w PZWLP. Wyniki badania satysfakcji kierowców możemy więc traktować jako miarodajne dla branży wynajmu długoterminowego pojazdów - podkreśla Leszek Pomorski.

Jakie branże dominowały wśród ankietowanych kierowców korzystających z firmowych flot? Pierwsze miejsce zajmują finanse i ubezpieczenia (13%), a kolejne pozycje czołówki to budownictwo i sektor paliwowy (12%) oraz handel hurtowy i handel detaliczny (po około 11%). W tych czterech sektorach pracowała niemal połowa badanych.

Do istotnych grup branżowych należały również produkcja (10%) oraz transport i magazynowanie (7%).

Z punktu widzenia stanowiska w strukturze firmy, wśród badanych kierowców flotowych pojazdów najliczniejszą grupę stanowili kierownicy niższego szczebla i specjaliści (35%). Z kolei 24% ankietowanych to dyrektorzy lub wyższa kadra kierownicza, a 22% to management średniego szczebla.

Przedstawiciele handlowi zajęli czwarte miejsce z zaledwie 8 procentami. Od jednego do trzech procent stanowili pracownicy magazynu lub robotnicy, kierowcy zawodowi, pracownicy administracyjni oraz doradcy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane