/  / Produkcja aut na świecie będzie rosła

Produkcja aut na świecie będzie rosła

Euler Hermes|
null
null

Według najnowszego raportu Euler Hermes, firmy ubezpieczającej transakcje i odzyskującej należności, w 2017 r. światowa produkcja samochodów przekroczy 100 milionów sztuk. Prognozy dla sektora mówią o powrocie do poziomu średniookresowego wzrostu na poziomie 4 procent.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Do osiągnięcia tego wyniku jeszcze nieco brakuje. Według danych OICA, międzynarodowej organizacji producentów pojazdów samochodowych, w 2013 r. na świecie wyprodukowano łącznie 87,3 mln aut. Swój optymizm autorzy raportu opierają głównie na prognozach dotyczących rozwoju produkcji w Chinach. W tym roku z tamtejszych fabryk ma wyjechać 20 milionów pojazdów, a kraj umocni swoją pozycję największego na świecie producenta. Zdaniem analityków Euler Hermes, jeśli Chiny nadal będą cieszyć się dwucyfrowym wzrostem, to ceny samochodów spadną. By utrzymać trwały wzrost, producenci będą musieli szukać nowych klientów na obszarach wiejskich. Jednak niższa siła nabywcza mieszkańców wsi oznacza, że będzie trzeba zaoferować im tańsze produkty.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że przemysł motoryzacyjny rozwija się także w innych regionach świata. W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych dynamika wzrostu produkcji powróciła do poziomu sprzed kryzysu 2008 r. - Przemysł motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych odzyskał utraconą wcześniej konkurencyjność. Zatrudnienie spadło o jedną piątą, wiele linii produkcyjnych zostało zamkniętych, a zakres produkcji znacząco się zmienił. Wielka Brytania, dzięki elastycznemu rynkowi pracy i coraz atrakcyjniejszemu systemowi opodatkowania przedsiębiorstw, po raz kolejny stała się światowej klasy producentem samochodów – mówi Yann Lacroix, główny autor raportu.

W Niemczech prognozowany na ten rok wzrost produkcji samochodów wyniesie 6 procent. W Hiszpanii spodziewany jest dwucyfrowy wzrost, choć z niższego pułapu niż w przypadku większości krajów europejskich.

W opracowaniu podkreślono, że optymistycznym prognozom nie zaszkodzi spadek produkcji samochodów we Francji, Włoszech, Brazylii czy Rosji.

Oprac. PJ

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane