/  / Prezydent podpisał ustawę

VAT | Prezydent podpisał ustawę

IBRM Samar |
null
null

Bronisław Komorowski podpisał 12 marca nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, ograniczającą prawa podatników do odliczania tego podatku w motoryzacji.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Na mocy znowelizowanej 7 lutego przez Sejm ustawy, od 1 kwietnia 2014 r. wejdą w życie przepisy ograniczające do 50 proc. prawo do odliczenia VAT-u od zakupu, wewnątrz wspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3, 5 tony. Chodzi o auta wykorzystywane do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej. Od kwietnia firmy będą mogły także odliczać 50 proc. od kosztów eksploatacji samochodów (do tej pory mogli odliczyć 100 proc.). Natomiast przepis umożliwiający odliczanie 50 proc. tego podatku od kosztów zakupu paliw wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2015 r.

Powyższe ograniczenie nie będzie miało zastosowania do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających łącznie z siedzeniem kierowcy więcej niż dziewięć miejsc siedzących. Pełny podatek będzie można też odliczyć od aut używanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie to jednak wymagało zgłoszenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach i prowadzenia szczegółowej ewidencji ich przebiegu.

Podstawę do wprowadzenia zmian w prawie stanowi przyznana Polsce 17 grudnia 2013 r. przez Radę Unii Europejskiej  derogacja, dotycząca stosowania ograniczeń w odliczaniu podatku VAT od nabywanych samochodów. Derogacja obowiązuje do końca 2016 roku; polski rząd nie ukrywa jednak, że będzie starał się ją przedłużyć (zgodnie z brzemieniem znowelizowanej ustawy) na kolejne lata.  

Warto też przypomnieć, że wraz z końcem 2013 r. wygasła dotychczasowa derogacja dla polskiego rządu dająca mu prawo do ograniczenia do 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł) odliczenia VAT-u od kosztów zakupu auta firmowego. Wskutek poślizgu w staraniach o kolejną derogację VAT  nowe regulacje nie zdążyły wejść w życie 1 stycznia 2014 r. Dzięki temu, w tzw. „okienku derogacyjnym” czyli okresie między początkiem roku a wdrożeniem do polskiego prawa unijnej derogacji, zakup auta z homologacją ciężarową N1 umożliwia przedsiębiorcom 100 proc. odliczenie VAT-u. Świetnie to zresztą oni wykorzystali. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zarejestrowano w Polsce 11 032 samochody osobowe z homologacją ciężarową. Stanowiło to 18 proc. wszystkich aut zapisanych w bazach danych wydziałów komunikacji w tym okresie.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane