/  / Pracodawcy RP: Nowelizacja ustawy o VAT zaszkodzi przedsiębiorcom

Pracodawcy RP: Nowelizacja ustawy o VAT zaszkodzi przedsiębiorcom

Pracodawcy RP|
null
null

Proponowane zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o VAT, regulujące zasady odliczania i rozliczania wydatków na eksploatację i naprawę aut osobowych, są nadmiernie restrykcyjne. Nakładają też na przedsiębiorców nieuzasadnione obciążenia – twierdzą eksperci organizacji zrzeszającej pracodawców.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Mariusza Korzeba, obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów przez przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochody osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej, będzie generować dodatkowe koszty i przysparzać im jedynie problemów.  Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań zmusi wiele firm do rezygnacji z prawa do odliczania w całości podatku od takich pojazdów.  

– Niepokoi nas ewentualne wprowadzenie zasady domniemania, że każdy pojazd samochodowy jest użytkowany w przedsiębiorstwie zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów z nią niezwiązanych. W przypadku nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia jedynie 50% kwoty podatku naliczonego – podkreśla Mariusz Korzeb.

W opinii Pracodawców RP zaproponowane zmiany jeszcze bardziej skomplikują system podatkowy, będą prowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców, a w konsekwencji mogą mieć także negatywny wpływ na całą gospodarkę.

Oprac. PJ

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane