/  / Poznań zyska nowe autobusy

Poznań zyska nowe autobusy

Solaris Bus & Coach|
null
© Katarzyna Lesińska
null

Konsorcjum Solaris Bus & Coach i PKO Leasing wygrało przetarg, którego przedmiotem jest wydzierżawienie 25 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu. Całkowita wartość kontraktu wynosi 23 mln złotych netto.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W ostatnich latach MPK Poznań zakupiło 126 pojazdów spełniających najwyższe europejskie standardy. Jednak w swoim taborze przewoźnik ma także pojazdy starszego typu, które nie kwalifikują się już do naprawy, tylko do wymiany.

"Dla mieszkańców Poznania nowe autobusy to same korzyści, bo wszystkie pojazdy są klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zawarta umowa dzierżawy ma także pozytywny wpływ na miejskie finanse. MPK Poznań, nie wydając jednorazowo dużej kwoty pieniędzy, a zobowiązując się jedynie do opłacania miesięcznego czynszu, dostało w użytkowanie nowoczesny tabor warty wiele milionów złotych - powiedział Radosław Hoc, wiceprezes zarządu PKO Leasing.

"Ta nowa forma unowocześniania taboru jest bardzo korzystna dla nas i naszych pasażerów. Musimy wycofać 32 Neoplany i MAN-y. Jak zapewnić nowe w ich miejsce bez angażowania środków inwestycyjnych? Dzierżawa to pomysł, który wypróbowaliśmy już w 2003 roku - wyjaśnił Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.
 
Przetarg na dzierżawę pojazdów MPK Poznań ogłosiło w marcu. W postępowaniu wygrało Konsorcjum Solaris Bus & Coach/PKO Leasing. Dzięki podpisanej umowie na ulice Poznania wyjedzie 25 nowych autobusów. Umowa dzierżawy zawarta jest na 8 lat.
 
Według jej postanowień pierwsza transza autobusów trafi do MPK Poznań w październiku tego roku. Będzie to 10 krótkich autobusów. Reszta ma dotrzeć w grudniu.

Solarisy Urbino 12 oraz 18 są dobrze znane mieszkańcom Poznania. We flocie przewoźnika ze stolicy Wielkopolski po zrealizowaniu najnowszej dostawy będzie jeździć już blisko 300 autobusów i 45 tramwajów wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie.

Nowe pojazdy spełniają najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem samogaszącym w komorze silnika, automatami do sprzedaży biletów na pokładzie, drzwiami odskokowo przesuwnymi, co z kolei gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz bardziej szczelne zamknięcie pojazdu.

"Istotną nowością będzie system pomiaru zużycia paliwa oraz oceny bezpieczeństwa jazdy. Jego rola polega na przekazywaniu kierowcy dynamicznej informacji o zużyciu paliwa, wysokości obrotów silnika, gwałtownym przyśpieszaniu. Jest to sposób na kontrolę płynności jazdy i zużycia paliwa. Dzięki niemu nasi kierowcy będą mogli doskonalić się w zakresie techniki jazdy i eko-drivingu - dodał Tulibacki.

Zaletą zawartej transakcji jest możliwość długoterminowego użytkowania nowoczesnych autobusów, która nie musi prowadzić do obciążenia bilansu dzierżawcy w tak dużym zakresie jak przy np. finansowaniu kredytem. Poprzez wyłączenie wykupu autobusów po zakończeniu umowy dzierżawy nie następuje spłata całego kapitału, co już na starcie obniża kwotę transakcji o kilkanaście procent.

W porównaniu ze zwykłym zakupem MPK Poznań otrzymuje gwarancję dwóch podmiotów na wykonanie umowy, czyli niezakłóconego korzystania z dobrej jakości autobusów przez cały jej okres.

PKO Leasing zapewnia stabilne finansowanie, a Solaris Bus & Coach gwarancję jakości dostarczanego taboru i jego sprawności.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane