/  / POLSKA | Motoeksport rośnie już szósty miesiąc

POLSKA | Motoeksport rośnie już szósty miesiąc

AutomotiveSuppliers.pl|
null
© Opel
null

Według najbardziej aktualnych w tym momencie danych, w miesiącu wrześniu eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł około 1,62 mld EUR. Wolumen jest lepszy od tego uzyskanego dokładnie rok wcześniej o ponad 6,3%.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Na trzy najważniejsze grupy produktowe (części i akcesoria; samochody osobowe i towarowo-osobowe; silniki wysokoprężne) przypadło nieco ponad 80% całego eksportu branży, czyli o 0,4% więcej niż przed rokiem.

W omawianym miesiącu wartość eksportu części i akcesoriów polskiej produkcji wyniosła 628,34 mln EUR (+12,6%). To jednocześnie druga najwyższa wartość w okresie styczeń-wrzesień. Na omawianą grupę produktów motoryzacyjnych przypadło 38,7% całego eksportu polskiego sektora motoryzacyjnego (+2,2%).

Natomiast eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych wytwarzanych w polskich zakładach motoryzacyjnych wyniósł 477,83 mln EUR, czyli o 0,7% mniej niż przed rokiem. Udział tej grupy produktowej w całości eksportu przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju spadł w ciągu 12 miesięcy z niecałych 31,6% do prawie 29,5%.

Eksport do krajów UE, na które przypadło 80,8% całości dostaw, wzrósł o ponad 4%, podczas gdy na rynki pozaunijne zmalał dośc wyraźnie (dynamika 83,3%).

Eksport silników wysokoprężnych polskiej produkcji wyniósł we wrześniu zaś 194,74 mln EUR (+9,5%). Jednostki napędowe tego typu stanowiły około 12% całości dostaw, a więc o 0,35% więcej niż rok wcześniej.

W pozostałych siedmiu grupach produktów motoryzacyjnych pochodzących z polskich fabryk wzrosty zanotowano w eksporcie nadwozi (dynamika 101,3%), przyczep i naczep (dynamika 101,6%), pojazdów ciężarowych (dynamika 105,5%) oraz autobusów (dynamika 116,5%).

Łącznie po pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął wartość ponad 13,61 mld EUR. To o prawie 1,1% więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane