/  / Polska firma zadba o jakość brytyjskiego motorynku

Polska firma zadba o jakość brytyjskiego motorynku

Exact Systems|
null
© Nissan
null

Produkcja jak przed recesją, comiesięczny wzrost sprzedaży aut przez ponad dwa lata, duża liczba zakładów produkujących samochody i akcesoria do nich. Tak wygląda rynek motoryzacyjny w Wielkiej Brytanii, na którym Exact Systems, kontrolujący części samochodowe, w listopadzie rozpoczął swoją działalność.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wielka Brytania jest europejską lokalizacją numer jeden dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. "Jak podaje serwis fDi Markets, liczba zrealizowanych w tym kraju projektów w latach 2010-2012 była niemal dwukrotnie większa niż w Niemczech, drugim najatrakcyjniejszym kraju w Europie. Zainteresowanie tym rynkiem wynika z kilku czynników takich jak położenie geograficzne i łatwy dostęp od kluczowych rynków i klientów, wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, infrastruktura, a także dogodne warunki prowadzenia działalności gospodarczej - wylicza Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Dobry klimat inwestycyjny i przede wszystkim atrakcyjność oraz stabilność rynku automotive skusiły Exact Systems (polski lider w zakresie kontroli części samochodowych) do uruchomienia spółki w Wielkiej Brytanii. Ponad 300 000 miejsc pracy, zakłady 30 producentów, z których wyjeżdża ponad 50 modeli aut, 8 spośród 12 zespołów Formuły 1. Tak w skrócie można przedstawić brytyjski sektor motoryzacyjny, jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na Wyspach.

"Jest to jedyny rynek na świecie, który nieprzerwanie od dwudziestu miesięcy notuje wzrost sprzedaży nowych samochodów osobowych, a jednocześnie bardzo dobrze radzi sobie także na rynku produkcji (12% wzrost od początku roku). Jeśli do tego dodamy ogromną, liczącą ponad 2 000 bazę firm produkujących podzespoły i części samochodowe, oraz małą liczbę spółek kontrolujących jakość, to mamy bardzo ciekawą niszę do zagospodarowania - ocenia Gos.

Exact Systems Ltd. rozpoczął działalność 15 listopada. Model działania brytyjskiego przedstawicielstwa będzie taki sam jak przy wejściu na inne rynki zagraniczne. Zgodnie z ideą wzrostu organicznego, Exact Systems nie przejął żadnej brytyjskiej spółki, lecz tworzy ją sam zupełnie od podstaw.

"Chcemy w 100% przenieść dobrze działający i efektywny model polski, a firmy motoryzacyjne działające na Wyspach zyskają doświadczonego partnera w zakresie outsourcingu kontroli jakości - podkreśla Lesław Walaszczyk, wiceprezes zarządu Exact Systems.

Wielka Brytania to ósme państwo, w którym działa Exact Systems. Firma jest już obecna w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Rosji, Turcji i Rumunii. W sumie zatrudnia ponad 2 500 pracowników i obsługuje 400 zakładów motoryzacyjnych w całej Europie.

Jak podkreśla zarząd Exact Systems, ekspansja na rynki zagraniczne ma swoje pozytywne odbicie w wynikach finansowych. "Po trzech kwartałach tego roku nasze przychody wzrosły o 37% r/r i wyniosły blisko 68 mln zł - podaje Walaszczyk.

Specjalista dodaje, że takie efekty są kontynuacją utrzymującego się od kilku kwartałów dynamicznego wzrostu biznesu spółki. "Większość firm działających na rynku automotive dąży do uelastycznienia swojego biznesu tak, aby szybciej i łatwiej reagować na czynniki zewnętrzne i ograniczyć niepotrzebne koszty. Stąd mamy ręce pełne pracy w otwartych już spółkach, a jednocześnie cały czas prowadzimy rozmowy dotyczące kolejnych inwestycji na nowych rynkach (m.in. w Chinach, Brazylii i USA) - dodaje Lesław Walaszczyk.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane