/  / Polacy kupili więcej paliw

Polacy kupili więcej paliw

null
© PKN Orlen
null

Gospodarka rośnie, a w ślad za nią krajowa konsumpcja paliw. W I półroczu 2015 roku najwięcej, bo aż o osiem procent, wzrosło zapotrzebowanie na olej napędowy. Niewykluczone też, że rodacy znów leją do baków więcej… lekkiego oleju opałowego.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Dobrze rozwijająca się polska gospodarka (wzrost PKB o 3,3 proc. r/r) i korzystne dla kierowców relacje cenowe nie pozostały bez pozytywnego wpływu na krajowy rynek paliw. Potwierdzeniem tego są najnowsze dane opublikowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Od stycznia do lipca 2015 r. krajowa konsumpcja trzech podstawowych paliw silnikowych (benzyn, oleju napędowego i LPG) wyniosła blisko 11,6 mln m3. To wynik o 6 proc. większy w zestawieniu z sytuacją sprzed roku. - Są to wyniki zbliżone do osiągniętych w I kwartale 2015 roku, a więc trend wzrostowy dla całego roku wydaje się być trwały. Tym bardziej, że oficjalne statystyki nie uwzględniają paliw lokowanych na krajowym rynku przez szarą i czarną strefę – komentuje dla IBRM Samar Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN.

Według niego, „pojazdy motorowe” poruszające się po polskich drogach zużyły „oficjalnie” prawie 12 mld litrów paliw, przy czym ponad 3 mld litrów z tego pochodziło zza granicy. W stosunku do I półrocza 2014 roku wzrost zużycia paliw silnikowych wyniósł około 690 tys. m3. Ogółem w Polsce zużyto (biorąc pod uwagę także lekki i ciężki olej opalowy oraz paliwo lotnicze Jet) 12,4 mln m3, co stanowiło wzrost o 5 proc. w stosunku do konsumpcji paliw w I półroczu 2014 roku.

Zapotrzebowanie na olej napędowy w I półroczu 2015 r. wyniosło blisko 7,1 mln m3 i było wyższe w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku o 8 proc. Konsumpcja benzyn silnikowych wyniosła prawie 2,5 mln m3 i wzrosła rok do roku o 5 proc.. W ciągu 6 miesięcy tego roku rósł także krajowy rynek gazu płynnego (LPG). Zapotrzebowanie na to alternatywne dla benzyn paliwo było o 3 proc. większe niż przed rokiem i wyniosło nieco ponad 2 mln m3. Konsumpcja autogazu osiągnęła poziom około 1,7 mln m3, co stanowiło około 70 proc. rynku benzyn silnikowych.

Dość zastanawiającym zjawiskiem jest natomiast wzrost konsumpcji w Polsce lekkiego oleju opałowego (LOO). Tym bardziej, że pogoda w I półroczu nie stymulowała większego zużycia paliw opałowych, a od dłuższego czasu obserwowany był stały trend spadkowy popytu na to paliwo. Wzrost rynku LOO wyniósł 8 proc., a to oznacza, iż sprzedano odbiorcom o 33 tys. m3 więcej niż w I półroczu 2014 roku. - Służby kontrolne powinny zwrócić szczególną uwagę na to paliwo i sprawdzić, czy czasem nie trafia w dużych ilościach do baków pojazdów transportowych - alarmuje Krzysztof Romaniuk.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane