/  / Podatek handlowy zawieszony

Podatek handlowy zawieszony

ISBnews, PJ|
null
null

W związku z działaniami Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej, strona polska zawiesza jego pobór. Oznacza to, że w tym roku nie uda się uzyskać zakładanych wpływów podatkowych - wynika z wypowiedzi ministra finansów Pawła Szałamachy.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Szef resortu finansów zapowiedział, że fiskus zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie. - Ministerstwo przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego według nowej formuły i dokona korekt do budżetu na 2017 r. – poinformował podczas konferencji prasowej.  Szałamacha zapowiedział także, że wobec formalnego wszczęcia postępowania przez Komisję, Polska może składać wyjaśnienia dotyczące podatku. Jak podkreślił, wydana decyzja będzie mogła zostać zaskarżona przez polskie władze do Trybunału Luksemburskiego.
W lipcu przedstawiciele MF szacowali, że w tym roku z podatku od sprzedaży detalicznej uda się pozyskać brutto 473 mln zł (netto 383 mln zł). Z kolei w budżecie na 2017 r. rząd zapisał wpływy z na poziomie 1,6 mld zł.

KE sprawdzi polski podatek handlowy

W poniedziałek 19 września Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Powodem tej decyzji są obawy, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach „selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa”. Taka struktura progresywnych stawek skutkuje zdaniem Komisji tym, że przedsiębiorstwa o niskich przychodach albo nie płacą podatku od sprzedaży detalicznej, albo płacą znacznie niższą jego średnią stawkę niż przedsiębiorstwa o wysokich przychodach. Komisja Europejska wydała zarazem nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia analizy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane