/  / Oto największe firmy dealerskie 10-lecia

Oto największe firmy dealerskie 10-lecia

null
null

Tegoroczna lista TOP50 największych polskich grup dealerskich i dealerów samochodów była zestawieniem specjalnym. Jako że ranking powstał już po raz dziesiąty, nie mogło zabraknąć listy podsumowującej wyniki ostatniej dekady.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Tak powstała właśnie Lista 10-lecia, która stanowi formę podsumowania sprzedaży samochodów wśród największych firm dealerskich nad Wisłą począwszy od pierwszego roku, kiedy ukazała się Lista TOP50.

Na czele jubileuszowego zestawienia mamy Polską Grupę Dealerów z wynikiem łącznie 113,5 tys. aut sprzedanych w latach 2007-2016. Drugą zaś lokatę wywalczył aktualny lider rynku – czyli Grupa Krotoski-Cichy – z wynikiem 91,9 tys. samochodów.

Oznacza to tyle, że kilka lat na miejscu numer #2 nie wyczerpało jeszcze przewagi PGD, jaką udało się zbudować przez długi okres liderowania dealerskiej ekstraklasie nad Wisłą.

Na ostatnim miejscu podium w rankingu 10-lecia zameldowała się natomiast Grupa Carservis z wynikiem 57,2 tys. egzemplarzy. W pierwszej piątce wylądowała również Grupa Bemo, która sprzedała 55,3 tys. samochodów, a także firma Pol-Mot Auto, która w ciągu dekady przekazała klientom przeszło 44 tys. sztuk.

Kto jeszcze w topowej dziesiątce?
Miejsce szóste ze sprzedażą na poziomie ponad 40 tys. zajęło Inter Auto. W czołówce zameldowały się jeszcze firmy: Sobiesław Zasada Automotive (miejsce #7), wywodząca się z Siedlec grupa Carsed (miejsce #8), która w ciągu 10 lat zwiększyła swój stan posiadania niemal czterokrotnie, a także istniejąca od 2008 roku Grupa PTH (miejsce #9).

Ciekawostką jest, że istnieje w Polsce firma, która pomimo że ani razu nie znalazła się w pierwszej dziesiątce Listy TOP50, to w jubileuszowym zestawieniu zajęła lokatę #10. Jaki z tego wniosek? Grupa Auto-Wimar, bo o niej mowa, to jedna z najbardziej stabilnych firm na rynku.

Najwyżej sklasyfikowaną w zestawieniu 10-lecia firmą z zagranicznym kapitałem jest natomiast Grupa PGA, która zajęła miejsce #11 ze sprzedażą przekraczającą 30 tysięcy.

Dwie grupy
Analiza Listy 10-lecia pokazuje również, że liderów polskiej branży dealerskiej można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdują się gracze, którzy przez minioną dekadę inwestowali i stale zwiększali swoje wolumeny. Niektóre firmy, jak obecny lider – Grupa Krotoski-Cichy, zwiększyły w tym czasie sprzedaż ponad sześciokrotnie.

Drugą zaś grupę stanowią firmy, które utrzymują mniej więcej stałą roczną sprzedaż aut na poziomie około 3 tys. egzemplarzy. Obecnie taki poziom nadal pozwala im zajmować miejsca w czołówce rynku. Jeśli jednak polski rynek wciąż będzie rozwijał się w takim tempie jak w ciągu ostatnich trzech lat, to na liście 20-lecia z pewnością ich nie zobaczymy.


LISTA 10-LECIA NAJWIĘKSZYCH POLSKICH DEALERÓW SAMOCHODÓW ZNAJDUJE SIĘ PONIŻEJ W PLIKU DO POBRANIA
Pliki do pobrania
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane