/  / Orlen nawiązał współpracę z Teslą

Orlen nawiązał współpracę z Teslą

null
null

Na niemieckich stacjach sieci Star, należących do PKN Orlen, pojawią się punkty szybkiego ładowania aut elektrycznych marki Tesla. To efekt współpracy polskiej spółki paliwowej z tym amerykańskim producentem. Orlen analizuje możliwości uruchomienia podobnych punktów w Polsce i Czechach - poinformował operator stacji.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Pierwsze punkty ładowania aut na prąd oddane zostaną do użytku do końca sierpnia tego roku na należących do Orlen Deutschland, stacjach marki Star. Obiekty w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Brandenburgii, przy granicy z Polską, są obecnie wyposażane przez firmę Tesla w urządzenia służące do szybkiego ładowania - maksymalnie do 4 samochodów. Punkty „Supercharger” umożliwiają bezkosztowe doładowanie aut Tesla Model S w niecałe 30 minut, co pozwala na przejechanie nawet 270 kilometrów. W 40 minut możliwe jest już naładowanie 80% baterii, a w 75 minut -100%. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km.

Z urządzeń będą mogli korzystać wyłącznie kierowcy aut marki Tesla. Jeżeli zatem na stację podjedzie np. elektryczny Nissan Leaf, to odjedzie z niej (lub nie) bez możliwości naładowania pojazdu. Nawet, gdyby jego właściciel chciał za to zapłacić.

- Od lat z zainteresowaniem przyglądamy się najnowszym trendom i rozwijamy innowacyjne segmenty biznesowe. Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla. To kolejny krok w kierunku budowy naszej przewagi konkurencyjnej i ukłon w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych – mówi Marek Podstawa, członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen.

Jak poinformowała polska spółka, równolegle trwają analizy dotyczące uruchomienia testowych stacji do ładowania samochodów w Polsce i Czechach.Ostateczne decyzje podjęte zostaną do końca tego roku. Przedstawiciele PKN Orlen odmówili natomiast odpowiedzi na szereg zadanych im przez IBRM Samar  pytań. Czy w Polsce do końca roku pojawią się urządzenia do ładowania aut na prąd? Na ilu stacjach? Od czego będzie zależała decyzja dotycząca ulokowania punktów ładowania na polskich stacjach Orlenu?  Czy będzie to opłacalne? W Polsce w 2013 r. zarejestrowano przecież zaledwie 83 osobowe auta elektryczne, w tym 8 aut marki Tesla. Czy zatem w naszym kraju partnerem programu także będzie Tesla? Czy punkty ładowania w Polsce będą darmowe? - Na obecnym etapie nie możemy ujawniać więcej szczegółów – ucięło biuro prasowe PKN Orlen.  

Jak poinformowała polska spółka, obecnie na świecie sprzedaje się rocznie około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych, a światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tysięcy obiektów, z czego w Europie – 22 tysiące. Według ekspertów, w 2020 roku światowa sprzedaż w tym segmencie wyniesie 7 milionów samochodów rocznie, co stanowi 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych, a liczba punktów doładowań wzrośnie do kilku milionów.

PJ

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane