/  / Okienko derogacyjne umożliwi pełne odliczenie VAT

Okienko derogacyjne umożliwi pełne odliczenie VAT

EFL|

Pełne odliczenie podatku VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową (w tym z kratką) będzie możliwe prawdopodobnie w okresie od początku roku do końca lutego. Przy tej okazji firma leasingowa EFL zwraca uwagę na leasing elastyczny, który daje możliwość samodzielnego ustalenia wysokości rat w chwili podpisania umowy.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Firmy leasingowe, uważane za barometr polskiej gospodarki, finansują dziś około 30% inwestycji polskich przedsiębiorców. Małe i średnie firmy, czyli główni klienci branży leasingowej, stanowią najważniejszą siłę krajowej gospodarki: to sektor MŚP w Polsce wytwarza 67% PKB, tworzy miejsca pracy dla około 70% wszystkich zatrudnionych i najszybciej reaguje na zmiany, jakim podlega system ekonomiczny kraju.

Między innymi te dwie grupy oraz dodatkowo reprezentanci rynku motoryzacyjnego uważnie śledzą anonsowane zmiany w zakresie odliczeń podatku VAT od pojazdów po 1 stycznia 2014.

Odliczanie VAT po nowemu
Pod koniec grudnia Polska otrzymała od Rady Unii Europejskiej zielone światło w sprawie zmiany limitu odliczeń VAT dla samochodów ciężarowych, w tym samochodów z kratką, które są używane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. 50% limit odliczenia VAT (bez ograniczenia kwotowego) ma obowiązywać w przypadku samochodów do 3,5 tony i dotyczyć wydatków na zakup, sprowadzenie i leasing samochodu, a także wydatków eksploatacyjnych, w tym kosztów naprawy.

Projekt zmian do ustawy o VAT odsuwa jednak w czasie możliwość odliczenia 50% VAT od paliw do samochodów.

Ograniczenie nie będzie obowiązywać samochodów cięższych niż 3,5 tony oraz z większą liczbą siedzeń niż dziewięć. 50-proc. limit teoretycznie może obwiązywać w okresie już od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2016 r. Jednak aby te zmiany weszły w życie, Polska musi wdrożyć nowe przepisy. Do tego czasu będą obowiązywać regulacje bardziej korzystne dla przedsiębiorców, które umożliwią pełne odliczenie od pojazdów innych niż osobowe, mających co najmniej trzy miejsca siedzące, a ich dopuszczalna ładowność wynosi przynajmniej 500 kg.

Inne kryteria, które pozwolą odliczyć 100% VAT, to m.in. zakup pojazdu samochodowego z jednym rzędem siedzeń (wielozadaniowy, van) i trwałą przegrodą; pojazdu z większą liczbą siedzeń, ale o długości części ładunkowej na poziomie co najmniej 50% długości pojazdu; pojazdu samochodowego z otwartą częścią bagażową (pick-up), pojazdu specjalnego czy pojazdu, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, pełne odliczenie VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową (w tym aut z kratką) będzie możliwe od stycznia do końca lutego 2014.

Elastyczność leasingu
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają też, że podatnicy, którzy po nowym roku podpiszą umowę leasingu na pojazd z homologacją ciężarową, będą mogli odliczyć 100% VAT od wszystkich rat, przez cały okres trwania umowy leasingu, także po wejściu w życie nowych ograniczeń.

Przy tej okazji EFL przypomina o możliwości samodzielnego skonstruowania harmonogramu spłat w ramach umowy leasingu elastycznego. Usługa ta pozwala przedsiębiorcy na indywidualne ułożenie harmonogramu spłat dopasowanego do cykliczności i różnic w uzyskiwanych przychodach.

Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca ma możliwość dostosowania się do zmian zachodzących na rynku. Klient w momencie podpisania umowy sam decyduje o wysokości rat leasingowych, które będzie spłacał przez cały okres trwania umowy.

Auta z kratką, ale …bez kratki
Analitycy zwracają uwagę, że termin "auto z kratką" jest umowny, ponieważ w tym wypadku kluczowa jest homologacja pojazdu jako ciężarówki. Marta Szafarowska, partner i doradca podatkowy MDDP, zauważa, że "na rynku dostępne będą samochody ciężarowe (N1) zarówno z kratką, jak i bez niej. W obu przypadkach decydować będzie jednak posiadane przez dany typ pojazdu świadectwo homologacji. Fakt, że samochód ciężarowy może być bez kratki oznacza, że wizualnie i technicznie nie będzie się on różnił od identycznego modelu samochodu osobowego, stanowi to dodatkowy argument za tym, że również samochody osobowe powinny wiązać się z uprawnieniem do odliczenia VAT w pełni. Jednak (jak dodaje) w mojej ocenie nadal taka opcja będzie wymagała drogi sądowo-administracyjnej".

Leasing samochodami stoi
Samochody należą do grupy środków trwałych najczęściej i najchętniej branych w leasing. Tę diagnozę wyraźnie potwierdzają wyniki wypracowane w 2013 roku przez firmy leasingowe. Dane raportowane przez Związek Polskiego Leasingu po 11 miesiącach 2013 dowodzą, że ponad 60% udziałów w strukturze finansowania udzielanego przez leasingodawców stanowią pojazdy.

Od początku roku analitycy obserwują pierwsze oznaki ożywienia na rynku leasingu. Motorem rynku leasingu pozostaje segment pojazdów. Prognozy na koniec 2013 roku mówią o 9,5-proc. wzroście wypracowanym przez branżę.

W dalszym ciągu powinniśmy obserwować poprawę koniunktury rynkowej i większą skłonność wśród przedsiębiorców do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane