/  / Nowa publikacja PZWLP na temat zwrotu pojazdów dostawczych

Nowa publikacja PZWLP na temat zwrotu pojazdów dostawczych

PZWLP|
null
© PZWLP
null

W tym miesiącu na stronie internetowej Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zostanie opublikowany "Przewodnik zwrotu pojazdów. Samochody dostawcze".

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Publikacja uzupełnia wydany w 2011 roku "Przewodnik zwrotu pojazdów. Samochody osobowe". Materiał zawiera niemal 170 zdjęć z opisami, które ilustrują akceptowalne (powstałe w wyniku standardowego zużycia auta) oraz nieakceptowalne (obniżające wartość samochodu) uszkodzenia pojazdów dostawczych do 3,5 tony, weryfikowane po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego.

Obszerna część informacyjna dla użytkownika obejmuje zalecenia i obowiązki, które mają wpływ na obniżenie potencjalnych wydatków leasingobiorcy na ponadnormatywne szkody.

Na końcu publikacji znajduje się także przymiar do samodzielnej oceny stanu pojazdu.

"Do najważniejszych celów przewodnika PZWLP należy promowanie bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji firmowych aut. Równie ważne jest optymalizowanie kosztów, na przykład poprzez ograniczenie wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na etapie zwrotu samochodów. Firmy korzystające z flot otrzymują teraz użyteczne narzędzie, które umożliwia weryfikację uszkodzeń i edukowanie swoich kierowców oraz uzupełnia zalecenia polityki flotowej. Nie bez znaczenia dla budżetu przedsiębiorstw jest również szansa na obniżenie poziomu szkodowości, co może przełożyć się na niższe stawki ubezpieczeniowe - tłumaczy Leszek Pomorski, prezes PZWLP.

Dlaczego po zakończeniu wynajmu klienci bywają obciążani opłatami za ponadnormatywne uszkodzenia pojazdów? Odpowiedź jest prosta: takie koszty powstają, gdy zwracany samochód jest w gorszym stanie niż wskazywałyby na to jego wiek i przebieg.

Obliczając miesięczną stawkę utrzymania auta, firmy wynajmu długoterminowego zakładają określoną utratę jego wartości w ciągu kilku lat użytkowania. Stan samochodu wpływa więc na cenę odsprzedaży, a różnica w wartości między pojazdem zadbanym a takim z nienaprawionymi szkodami komunikacyjnymi czy uszkodzonymi lub brakującymi elementami wyposażenia może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Uszkodzenia mają więc realny wpływ na obciążenia lub oszczędności firm korzystających z flot. Takich dodatkowych wydatków obydwie strony umowy mogłyby uniknąć, ponieważ stan auta zależy w głównej mierze od sposobu użytkowania samochodu. Warto więc, aby kierowca dokładnie przestudiował nie tylko zdjęcia z opisami, ale przede wszystkim część informacyjną: obowiązki i zalecenia zawarte w przewodniku.

"Moim zdaniem, rozwiązania zaprezentowane w 'Przewodniku zwrotu pojazdów. Samochody dostawcze' powinny stać się rynkowym standardem również poza firmami zrzeszonymi w PZWLP. Dla klientów i użytkowników firmowych flot jest on źródłem wiedzy przydatnej podczas negocjacji oraz rozpoczynania i kończenia kontraktów. Z kolei dla dostawców usług wynajmu jest podręcznikiem jednolitych zasad, umożliwiającym podnoszenie jakości obsługi. Dzięki naszej publikacji obydwie strony będą mogły również uprościć procedury i ograniczyć czas potrzebny na zakończenie kontraktu - podkreśla Leszek Pomorski.

W pracach nad najnowszym wydaniem przewodnika obok ekspertów PZWLP uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych oraz firm Dekra i SGS.

Publikację zgodnie z edukacyjnymi założeniami PZWLP będzie można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej pzwlp.pl.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane