/  / Nowa fabryka Pilkington Automotive rozpoczęła produkcję

Nowa fabryka Pilkington Automotive rozpoczęła produkcję

Pilkington Automotive Poland|
null
© Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie/fot. Wojciech Czech
nullnull

W Chmielowie oficjalnie otwarto nowy zakład szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland. To pierwsza fabryka NSG Group w Polsce, w której produkowane będą także szyby do samochodów ciężarowych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
14 września w Chmielowie odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland (spółka należąca do japońskiego koncernu NSG Group). Wraz z otwarciem w fabryce ruszyła produkcja szyb samochodowych przednich dla General Motors, Ford, Volkswagen, Fiat, a także szyb do samochodów ciężarowych.

Fabryka w Chmielowie to drugi obok Sandomierza zakład Pilkington Automotive Poland w Polsce. Została uruchomiona w rok od wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę.

"Rozpoczynając produkcję w Chmielowie zakończyliśmy pierwszy etap uruchamiający produkcję szyb przednich, inwestycji stanowiącej jeden z najważniejszych elementów planu strategicznego NSG Group - mówi Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland.

"Drugi etap to lata 2013 i 2014, kiedy planujemy zainstalować urządzenia i uruchomić produkcję szyb bocznych. Spodziewamy się, że fabryka w Chmielowie podwoi dotychczasową produkcję Pilkington Automotive w Polsce, wytwarzając rocznie 7 mln szyb do samochodów osobowych i ciężarowych".

Szyby do samochodów ciężarowych to nowa linia produktów, które będą wytwarzane w Polsce. W Chmielowie produkowane będą szyby do samochodów ciężarowych takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo.

Docelowo fabryka w Chmielowie produkować będzie 2 miliony sztuk szyb przednich i około 5 milionów sztuk szyb hartowanych bocznych i tylnych do samochodów osobowych i ciężarowych. 70% tej produkcji przeznaczonej będzie na rynki zagraniczne.

W nowym zakładzie o powierzchni 30 000 m2 działają dwie innowacyjne linie do produkcji szyb laminowanych w technologii APBL LEL i BOX TF. Do końca 2014 roku uruchomione zostaną kolejne linie: do hartowania szkła w technologii 2DFB oraz do enkapsulacji szyb samochodowych.

Fabryka w Chmielowie to nowoczesny budynek, w którym zastosowano innowacyjne systemy technologiczne. W obiekcie wykorzystano rozwiązania wspierające ekologię takie jak system zamkniętego obiegu wody oraz baterie słoneczne wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody.

Równocześnie z uruchomieniem fabryki do użytku oddana zostaje hala magazynowa wybudowana przez firmę Panattoni o powierzchni 35 000 m2. Obok magazynu znajdują się w niej stanowiska do montażu elementów dodatkowych.

Uruchomienie fabryki w Chmielowie to szansa na spadek bezrobocia w regionie. Obecnie w nowym zakładzie Pilkington Automotive Poland pracę podjęło już 150 osób. Dalsze zatrudnianie odbywać się będzie etapami, wraz z uruchamianiem poszczególnych mocy produkcyjnych.

Na koniec tego roku planowane jest zatrudnienie na poziomie 250 osób a docelowo, w roku 2014 pracę w fabryce w sumie może znaleźć około 500 osób w tym około 150 pracowników firm świadczących usługi kooperacyjne.

Nowa fabryka Pilkington Automotive Poland to inwestycja o łącznej wartości około 450 mln złotych, zlokalizowana na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych uznała budowę fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie za największą zagraniczną inwestycję roku 2011.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane