/  / Norwegia wprowadza e-myta od pojazdów powyżej 3,5 tony

Norwegia wprowadza e-myta od pojazdów powyżej 3,5 tony

solskibm|
null
© solskibm
null

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów od 1 stycznia 2015 r. zmienia się system poboru opłat za korzystanie z norweskich dróg przez samochody użytkowe o masie powyżej 3,5 tony. Należy w nich obowiązkowo zainstalować nadajniki do automatycznego poboru myta. W razie niedopełnienia tego obowiązku grozi kara w wysokości nawet 1000 euro. Zmiana dotyczy wszystkich przewoźników obsługujących trasy do w Norwegii, zarówno największe firmy z sektora TSL, jak i niezależnych kierowców.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Do poboru myta na norweskich drogach wykorzystuje się specjalne urządzenia elektroniczne. Od 1 stycznia 2015 r. ich wykorzystanie staje się obowiązkowe dla wszystkich pojazdów dostawczych używanych do transportu komercyjnego, cięższych niż 3,5 tony. Pozwoli to na bardziej efektywne pobieranie opłat drogowych od norweskich i zagranicznych firm, jak również od niezależnych kierowców.

Powyższe rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty operacyjne i administracyjne ponoszone przez instytucje zajmujące się poborem opłat. Pozyskane w ten sposób fundusze będą mogły być przeznaczone na projekty budowy dobrej jakości i bezpiecznych dróg. Nowe rozporządzenie zapewnia także równe traktowanie firmom transportowym z Norwegii i tym zza granicy.

Przestrzeganie nowych przepisów będzie rygorystycznie kontrolowane przez norweską policję, tamtejsze służby celne oraz Zarządu Dróg Publicznych w Norwegii. Wysokość nałożonej po raz pierwszy grzywny będzie wynosić 8 000 NOK (prawie 1000 EUR). Jej wartość wzrośnie do 12 000 NOK (1400 EUR), jeśli nie zostanie ona uregulowana w ciągu trzech tygodni. W przypadku powtórzenia się wykroczenia w ciągu dwóch lat, wysokość kary zwiększy się do 16.000 NOK (1.900 EUR).
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane