/  / Następca Zafiry nadjedzie z Francji

Następca Zafiry nadjedzie z Francji

null
© Opel
null

W ramach strategicznej współpracy łączącej firmy General Motors oraz PSA Peugeot Citroen zdecydowano, że następca rodzinnego Opla Zafiry Tourer będzie produkowany przez stronę francuską w jednej z jej fabryk.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wybór padł w tym wypadku na fabrykę PSA Peugeot Citroen w Sochaux. Następca Zafiry, którym będzie crossover typu C-CUV, powstanie w oparciu o architekturę zaprojektowaną przez stronę francuską.

Ciekawie wyglądają też inne ustalenia zawarte przez obu producentów. Ustalono m.in to, że partnerzy wspólnymi siłami opracują nowy model segmentu B-MPV, a także przygotują model lekkiego samochodu dostawczego z segmentu B na bazie najnowszej generacji platformy PSA.

Pierwsze samochody opracowane przez sojusz powinny trafić do sprzedaży w roku 2016. Ich produkcja zostanie równomiernie rozłożona pomiędzy obie grupy. Zgodnie z zapowiedzią z października, samochody z segmentu B-MPV obu producentów będą wytwarzane w zakładzie General Motors w Saragossie (Hiszpania).

Równocześnie po wnikliwej analizie zdecydowano, że strony zrezygnują z projektu wspólnego rozwoju platformy z segmentu B, a także małolitrażowego silnika benzynowego przeznaczonego dla wspomnianego segmentu.

Aktualnie szacuje się, że korzystne efekty współpracy w ramach sojuszu będą przynosić od 2018 roku około 1,2 mld USD rocznie. Kwota ta rozłoży się równomiernie pomiędzy oba koncerny.

PSA i GM ustaliły również wprowadzenie zmian do szeregu innych klauzuli porozumienia o współpracy. Obie grupy uproszczą wspólny zarząd sojuszu i wyłączą z powodów umożliwiających jego rozwiązanie niewykonanie minimalnej liczby projektów. Ponadto ustalono, że GM zrezygnuje z przysługującego mu prawa rozwiązania sojuszu na pewnych warunkach w przypadku objęcia części kapitału Peugeot SA przez określone podmioty trzecie, jeśli będą one wspierać rozwój sojuszu.

W takim przypadku GM wykorzysta przysługujące mu prawa głosu z tytułu posiadanych akcji Peugeot SA i wypowie się za realizacją tej operacji.

Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane