/  / MŚP przedkładają leasing nad kredyt

MŚP przedkładają leasing nad kredyt

null
null

Dla firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw głównym źródłem finansowania pozostają środki własne. Gdy jednak zdecydują się one na zewnętrzne finansowanie, najczęściej wybierają leasing.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Podstawowe źródło finansowania sektora MŚP nadal stanowią środki własne (91,5% wskazań). Jednak, biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najpopularniejszym narzędziem nie jest kredyt bankowy (42, 7%), lecz leasing. Przy jego pomocy swoje inwestycje finansuje ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców – wynika z „Barometru EFL ” na II kwartał tego roku.

O ile środki własne stanowią podstawowe źródło finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie, o tyle w przypadku produktów finansowych widać wyraźną tendencję. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu, kredytów bankowych czy ubezpieczenia majątku. Podczas gdy wśród mikrofirm 92,5% zarządzających bazuje na środkach własnych, 32,5% na leasingu, a 32% na kredycie, tak 91,7 % średnich przedsiębiorców finansuje swoją działalność gotówką, 65,8% leasingiem, a 51,7% kredytem bankowym. – Wynik ten współgra z dużo wyższym optymizmem w zakresie inwestycji w środki trwałe wykazywanym przez średnie przedsiębiorstwa niż na przykład mikrofirmy. Może to świadczyć o mniejszej skłonności do ryzyka mikro i małych podmiotów, nastawionych przede wszystkim na stabilność funkcjonowania. Z drugiej zaś strony, warto wziąć pod uwagę świadomość zalet i korzyści wynikających z korzystania, chociażby z leasingu. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że jest ona wyższa wśród większych firm, które działają na rynku dłużej i na większą skalę – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

W ujęciu branżowym, to przedstawiciele przemysłu/produkcji oraz handlu najczęściej wspierają się zewnętrznym finansowaniem. Aż 69% przedsiębiorców z branży przemysłowej korzysta z leasingu, a 56% z kredytu bankowego.  Nieco mniej inwestycji jest finansowanych przy pomocy leasingu i kredytu przez podmioty działające w handlu – odpowiednio 53,3% i 50,8%. Najrzadziej z leasingu korzysta branża hotelarska i restauracyjna (35%). Niemniej to firmy z tej ostatniej branży najczęściej wybierają ubezpieczenia majątku firmy (48,8%) ze względu na dużą potrzebę zabezpieczenia mienia. Natomiast kredytem najrzadziej finansuje się branża usługowa (30,7%).
***
Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od roku 2001 EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole. Spółka oferuje: usługę leasingu, pożyczki, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 25 lat współpracuje z liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firma ma ponad 270 tys. klientów.

Oprac. PJcomments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane