/  / Motoeksport częściami napędzany

Motoeksport częściami napędzany

AutomotiveSuppliers.pl|
null
© FAP
null

Według najbardziej aktualnych w tym momencie danych, w listopadzie 2013 eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski przekroczył 1,54 mld EUR. To wynik o prawie 0,4% lepszy od tego uzyskanego w analogicznym miesiącu roku poprzedzającego.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W listopadzie zeszłego roku na trzy najważniejsze grupy produktowe (części i akcesoria; samochody osobowe i towarowo-osobowe; silniki wysokoprężne) przypadło 77,9% całego eksportu branży.

Eksport części i akcesoriów polskiej produkcji wzrósł w przedostatnim miesiącu zeszłego roku o ponad 3% do 603,2 mln EUR. Na omawianą grupę produktową przypadło ponad 39,1% całości eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski, czyli o prawie o 1,1% więcej niż rok wcześniej.

Eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych polskiej produkcji spadł natomiast do niespełna 380,5 mln EUR (dynamika 90,2%). Wartość eksportu zmalała zarówno do krajów UE (81,6% całości; dynamika 89,5%) jak i na rynki pozaunijne (dynamika 93,4%). W listopadzie ubiegłego roku eksport tego typu pojazdów stanowił prawie 24,7% całości dostaw sektora, czyli o około 2,8% mniej niż rok wcześniej.

Wartość eksportu silników wysokoprężnych z polskich fabryk wyniosła zaś prawie 217,4 mln EUR. To o 10,9% więcej niż przed rokiem. W listopadzie 2013 silniki wysokoprężne stanowiły 14,1% całości dostaw motosektora znad Wisły.

W pozostałych siedmiu grupach produktów motoryzacyjnych wzrósł eksport przyczep i naczep (dynamika 103,1%), pojazdów ciężarowych (dynamika 106,25%) oraz autobusów (dynamika 119,45%).

Łącznie w okresie styczeń-listopad zeszłego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł niecałe 16,8 mld EUR. Taki wynik oznacza wzrost w stosunku rocznym o dokładnie 1,12% (+186 mln EUR).
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane