/  / Moto-części ciągną eksport w górę

Moto-części ciągną eksport w górę

Automotivesuppliers.pl|
null
© FAP
null

W dwóch pierwszych miesiącach roku wartość eksportu z fabryk motoryzacyjnych działających na terenie Polski wyniósł niespełna 2,97 mld EUR. To o ponad 2,3% więcej niż w analogicznym okresie roku 2013.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W dwóch pierwszych miesiącach roku nastąpił wzrost eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski. Był on jednak relatywnie niski (+2,33%; 2,97 mld EUR), na co w dużej mierze wpłynęła wielkość produkcji (i eksportu) samochodów osobowych i towarowo-osobowych. Poprawa w tej grupie produktowej ma nastąpić w miesiącach kolejnych.

Nadal obserwuje się wzrost znaczenia eksportu części i akcesoriów. Udział tej grupy produktowej w całości wartości eksportu branży wyniósł w lutym 42,4% wobec niecałych 39,5% rok wcześniej. Można odważyć się na stwierdzenie, że producenci części i komponentów w naszym kraju są beneficjentami wzrostu produkcji samochodów w Niemczech (+7% w lutym 2014): na odbiorców zza Odry przypadło w lutym 42,8% wartości wszystkich moto-części polskiej produkcji (luty 2013: 41,3%).

Warto również zwrócić uwagę na wzrost eksportu moto-części do takich krajów jak Czechy czy Węgry, gdzie dzięki realizowanym inwestycjom rośnie produkcja pojazdów.

Monitorująca rynek firma AutomotiveSuppliers.pl podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą w całym roku bieżącym eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski może osiągnąć wartość około 19 mld EUR, a więc o 1 mld EUR więcej niż w roku minionym.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane