/  / MG ma pomysł na obniżkę cen paliw?

MG ma pomysł na obniżkę cen paliw?

IBRM Samar|
null
null

Jak zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku paliw? Resort gospodarki twierdzi, że wie jak to zrobić.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Ministerstwo Gospodarki chciałoby uruchomić ogólnokrajowy elektroniczny system informacji na temat bieżących cen detalicznych paliw na stacjach benzynowych w Polsce. - Tego typu rozwiązania obowiązują m.in. w Niemczech, Hiszpanii oraz Turcji i pozytywnie wpływają na konkurencyjność rynku paliwowego, gdyż zapewniają obywatelom powszechny dostęp do aktualnych cen paliw na stacjach – twierdzi Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą wysokich cen paliw na stacjach benzynowych położonych przy autostradach.
Możliwość uruchomienia takiego systemu przewiduje – jak przypomina minister Tomczykiewicz – projekt działań wykonawczych do dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2050 roku”
 
Eksperci zwracają jednak uwagę, że sam pomysł nie jest nowy. Ministerstwo Gospodarki miało sygnalizować chęć stworzenia takiego serwisu około dwóch lat temu, ale z realizacji tych planów nic wtedy nie wyszło. - Jeśli będzie urzędowy wymóg podawania cen, to nasze firmy członkowskie na pewno się do niego zastosują. Póki co, ceny obowiązujące na stacjach paliw można śledzić na portalach internetowych i w aplikacjach poświęconych temu tematowi. obsługiwanych przez samych kierowców – zwraca uwagę Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Ponadto część firm zrzeszonych w POPiHN podaje ceny paliw w swoich aplikacjach, albo na stronach internetowych. - Kierowcy dziś – w dobie wszechstronnego wykorzystania informacji elektronicznej - doskonale dają sobie radę w wyszukiwaniu stacji z najkorzystniejszymi dla nich cenami. Zatem tworzenie dodatkowego systemu byłoby chyba mało efektywne. Zarówno z punktu widzenia pozyskiwania informacji, jak i pod względem kosztów, które by generował system po stronie jego operatora i firm paliwowych, które musiałyby przekazywać ceny – twierdzi Krzysztof Romaniuk.
 
Także Rafał Zywert, analityk rynków terminowych w spółce BM Reflex, podkreśla, że obecnie firmy paliwowe wzajemnie się kontrolują, jeśli chodzi o poziom cen paliw, tzn. monitorują praktycznie codziennie ceny konkurencji. - Trudno jednoznacznie wskazać czy powszechny dostęp do cen paliw wpłynie na zmniejszenie ogólnokrajowych dysproporcji. Teoretycznie można wyobrazić sobie sytuację, że różnice cen będą mniejsze, ale równie dobrze ogólnokrajowy poziom cen paliw ustali się na średnim wyższym poziomie. System taki nie jest bowiem w stanie zapobiec zmowie cenowej; tym bardziej biorąc pod uwagę strukturę krajowego rynku paliw – podkreśla Rafał Zywert.

Warto dodać, że „elektroniczny system informacji” byłby jedynym orężem resortu gospodarki w walce o zwiększenie konkurencyjności polskiego rynku paliw. - Rynek paliw w Polsce nie podlega regulacji. Ukształtowany w oparciu o dokumenty rządowe rynek jest w pełni konkurencyjny (!? - red.) – twierdzi sam minister Tomczykiewicz.  

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane