/  / Mercedes z klimatyzacją na CO2

Mercedes z klimatyzacją na CO2

null
© Mercedes-Benz
null

Marka spod znaku srebrnej gwiazdy zapowiada rychły debiut pierwszych modeli Mercedes-Benz z układem klimatyzacji, w której środkiem chłodzącym jest CO2.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Aby spełnić przepisy EU mające wejść w życie od roku 2017, Mercedes-Benz wyposaży modele Klasy E oraz S w układ klimatyzacji, w których czynnikiem chłodzącym będzie dwutlenek węgla. To ponoć pierwsze seryjne auta osobowe na świecie z tego typu rozwiązaniem.

Dużo wyższe ciśnienie
Wykorzystanie CO2 jako czynnika chłodniczego wymaga modernizacji kluczowych podzespołów. Klimatyzacje na CO2 pracują pod ciśnieniem ponad 100 barów – około 10-krotnie wyższym niż to, które panuje w aktualnie wykorzystywanych układach. Oznacza to, że wszystkie elementy, włącznie z wężami i uszczelkami, muszą zostać przeprojektowane.

Mercedes-Benz przygotował odpowiednie standardy wraz ze wszystkimi niemieckimi producentami samochodów i licznymi dostawcami w ramach Niemieckiego Stowarzyszenia Branży Motoryzacyjnej (VDA).

Zapobiega zapaleniu
Inne modele marki Mercedes-Benz z czasem przejdą na nowy czynnik chłodzący R1234yf – wraz ze specjalnie opracowanym układem ochronnym, dopasowanym do danej konfiguracji pojazdu. W przypadku silnego zderzenia czołowego zgłoszony już do opatentowania system oddziela powstałą mieszankę czynnika i powietrza od gorących podzespołów silnika w komorze silnikowej, a jednocześnie zapewnia efektywniejsze chłodzenie tych podzespołów.

To zasługa generatora gazu, który w newralgicznych punktach uwalnia obojętny chemicznie argon i chroni mieszankę przed zapłonem.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane