/  / Mali i średni napędzają rynek

Mali i średni napędzają rynek

null
null

Daniel Trzaskowski, dyrektor departamentu finansowania i zarządzania flotą w Volkswagen Bank Polska: Po pierwszych tygodniach stycznia wyraźnie widać, że możliwość pełnego odliczania podatku VAT największy wzrost wywołała wśród firm z sektora MŚP. Duże firmy, które planują politykę flotową i decyzje o zakupie aut z dużym wyprzedzeniem, często nie są w stanie dynamicznie zareagować na zmianę przepisów podatkowych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Paweł Janas, IBRM Samar: Volkswagen Leasing Polska w 2013 r. już po raz drugi został liderem pod względem liczby rejestracji samochodów osobowych na firmy leasingowe. I to pomimo bardzo dużej i niekiedy agresywnej konkurencji na rynku. Czemu firma zawdzięcza ten wynik?

Daniel Trzaskowski, dyrektor departamentu finansowania i zarządzania flotą w Volkswagen Bank Polska: Z pewnością ma to związek z sześcioprocentowym wzrostem sprzedaży nowych samochodów osobowych. Nasze miejsce w rankingu jest także pochodną silnej pozycji na polskim rynku marek wchodzących w skład Grupy Volkswagen, na leasingowaniu których koncentruje się nasza działalność. Warto przypomnieć, że Skoda już po raz piąty została liderem sprzedaży w Polsce, Volkswagen był wiceliderem, a Audi zajęło 2. miejsce wśród marek segmentu premium. Również nowa gama modeli Seata cieszyła się dużą popularnością. Pierwsze miejsce spółki Volkswagen Leasing Polska to także wynik naszych  bardzo dobrych relacji z siecią dealerską.  

Sytuacja na rynku leasingu jest jednak także bardzo silnie związana z kondycją polskiej gospodarki…

Oczywiście. Pozytywne informacje dotyczące takich kluczowych wskaźników, jak PKB czy inflacja przekładają się bezpośrednio na optymizm firm leasingujących floty. Dużą rolę odgrywa też edukacja firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), szczególnie w zakresie bardzo dobrze rozwijających się produktów, jak CFM i pakiety serwisowe. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszymi usługami ze strony takich podmiotów.

Czy w tym roku spółce uda się utrzymać pozycję lidera? Na czym będzie koncentrowała strategia rozwoju?

Wiemy, że Grupa Volkswagen ma bardzo ambitne cele dotyczące sprzedaży samochodów w Polsce. Naszą rolą zaś, jako spółki specjalizującej się w finansowaniu samochodów koncernowych, jest jej wspieranie w realizacji tych planów. Volkswagen Leasing Polska w 2014 r. będzie budował swoją pozycję na rynku flotowym jako spółka, w której można zbudować flotę w oparciu o finansowanie wszystkich marek Grupy Volkswagen. Dodatkowo planujemy bardzo intensywnie rozwijać pakiety serwisowe, które tworzymy wraz z Volkswagen Group Polska. Patrząc na sukces tej usługi na rynkach zachodnich, wiemy, że jest to właściwy kierunek rozwoju.

Co w tym roku będzie miało największy wpływ na rozwój branży leasingowej w Polsce?

W 2014 r. istotną rolę będą odgrywały przepisy związane z odliczaniem podatku VAT. Bo to one bardzo wpływają na zachowania klientów. Po pierwszych tygodniach stycznia wyraźnie widać, że możliwość pełnego odliczania podatku VAT największy wzrost wywołała wśród firm z sektora MŚP. Duże firmy, które planują politykę flotową i decyzje o zakupie aut z dużym wyprzedzeniem, często nie są w stanie dynamicznie zareagować na zmianę przepisów podatkowych. Oczywiście starają się one teraz wymienić flotę, jednak wśród dużych korporacji nie jest to proces tak intensywny i powszechny, jak wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Mniejsze firmy są znacznie bardziej elastyczne w tych kwestiach.

Nie wiadomo jednak czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy VAT nie zmienią się nastroje panujące wśród firm z sektora MŚP…

…dlatego prawdopodobnie wyniki nie będą aż tak dobre, jak w pierwszym kwartale, jednak biorąc pod uwagę dość dobre nastroje gospodarcze, można szacować, że dynamika rozwoju rynku w obecnym roku będzie podobna jak w 2013.

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane