/  / Litwini mają gorzej

Litwini mają gorzej

null
null

Mimo niewielkiej poprawy sytuacji w 2014 r., Polska nadal znajduje się w gronie państw Unii Europejskiej o najwyższym współczynniku ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Dramatyczniejsza sytuacja niż u nas jest tylko na Litwie, Łotwie, w Rumunii i Bułgarii.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Według najnowszych danych, opublikowanych we wtorek 24 marca przez Komisję Europejską, w 2014 r. średnia liczba ofiar śmiertelnych na unijnych drogach wyniosła blisko 51 osób na milion mieszkańców. Najmniej osób– poniżej 30 na milion - ginie na Malcie, w Holandii, Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii. W czterech krajach – na Łotwie, Litwie, w Rumunii i Bułgarii - sytuacja jest natomiast tragiczna. Wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców przekracza 90.
 
A jak wygląda Polska na tle 28 państw Unii Europejskiej? Niestety, nasz kraj nie ma specjalnych powodów do dumy. Mimo, że w zestawieniu z poprzednim rokiem, liczba ofiar śmiertelnych na 1 mln mieszkańców zmniejszyła się o 3 proc.,  to nadal jest bardzo wysoka i wynosi 84 osoby.  

Jak twierdzi KE, po dwóch latach zauważalnego spadku liczby śmiertelnych wypadków na europejskich drogach, wyniki roku 2014 rozczarowują. Liczba tragicznych wydarzeń w ubiegłym roku spadła zaledwie o około 1 proc. w zestawieniu z 2013 r. Dla porównania, w latach 2013 i 2012 spadki rok do roku sięgały ośmiu procent.

Łącznie w minionym roku w 28 państwach Unii Europejskiej śmierć na drogach poniosło 25 700 osób. Mimo, że jest to o 5 700 osób mniej niż w 2010 r. wynik ten jest słabszy od oczekiwanego. – To smutne i trudne do zaakceptowania, że blisko 70 Europejczyków ginie każdego dnia na naszych drogach, a o wiele więcej doznaje poważnych obrażeń. Opublikowane dziś dane powinny stanowić dla nas ostrą pobudkę /…/ Musimy pracować by udało się zrealizować do 2020 unijny cel ograniczenia o połowę liczby śmiertelnych wypadków – stwierdziła Violeta Bulc, unijny komisarz ds. transportu.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane