/  / Lider rynku autobusowego podsumowuje wyniki roku 2012

Lider rynku autobusowego podsumowuje wyniki roku 2012

Solaris Bus & Coach|
null
© Solaris
null

W minionym roku Solaris dziesiąty raz z rzędu zajął pozycję lidera polskiego rynku autobusowego. Firma zwiększyła także swoje udziały na rynkach zagranicznych i sprzedała pierwsze pojazdy elektryczne.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W roku ubiegłym firma Solaris sprzedała łącznie 1 006 autobusów i trolejbusów. Polskim klientom dostarczono 263 pojazdy. Taki wynik sprzedaży w Polsce dziesiąty raz z rzędu pozwolił firmie z Bolechowa na zajęcie pozycji lidera.

Udziały Solarisa w krajowym rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w roku 2012 wyniosły 46,6% i są większe od uzyskanych przez najbliższego konkurenta o ponad 30 punktów procentowych.

Do największych zamówień zrealizowanych w Polsce przez firmę Solaris należały m.in. dostawy 35 sztuk Urbino do Białegostoku oraz 30 niskopodłogowców dla MPK w Krakowie i 20 pojazdów dla MZA w Warszawie.

Rynki zagraniczne
W podsumowywanym okresie firma Solaris sprzedała poza granicami kraju 743 autobusy i trolejbusy (wzrost o 8,2% w porównaniu do 2011 roku). Na większości rynków firma zwiększyła swoje udziały. Najbardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Czechach i Niemczech.

U zachodniego sąsiada Solaris w minionym roku sprzedał rekordową liczbę 268 pojazdów (rok 2011: 248 sztuk; +8,1%). To pozwoliło polskiej firmie na zwiększenie udziałów w niemieckim rynku autobusowym z 10% do 13%. Tym samym Solaris kolejny rok z rzędu był największym zagranicznym dostawcą autobusów w tym kraju.

Z kolei w Czechach Solaris ze sprzedażą 81 autobusów i trolejbusów zajął trzecie miejsce z udziałem 26% w rynku. W porównaniu z rokiem 2011 jest to wzrost udziałów rynkowych aż o 19 punktów procentowych.

W minionym roku spółka z Bolechowa pozyskała klientów z krajów, w których do tej pory pojazdy marki Solaris nie były obecne. Chodzi o Finlandię, gdzie przewoźnik z miejscowości Tampere zakupił dwa hybrydowe Solarisy Urbino 12,9, oraz o Belgię, gdzie dostarczony zostanie hybrydowy Solaris Urbino 18.

Do największych ubiegłorocznych kontraktów zagranicznych pozyskanych przez firmę Solaris należały zamówienia dla Burgas (67 autobusów, Bułgaria), Avignon (43 autobusy, Francja) czy Pragi (40 autobusów, Czechy).

Tramwaje
W 2012 roku firma Solaris zakończyła realizację zamówienia dla MPK w Poznaniu, dostarczając 22 modele Solaris Tramino. Była to realizacja drugiej części zamówienia, które łącznie dotyczyło 45 pojazdów.

W minionym roku rozpoczęły się prace produkcyjne związane z realizacją pierwszego zagranicznego kontraktu na pojazdy szynowe marki Solaris. Chodzi o pięć dwukierunkowych tramwajów dla Jeny, których dostawa zaplanowana jest na drugą połowę tego roku.

W roku 2012 Solaris podpisał kolejne dwa kontrakty na dostawę tramwajów. Jeden na rynku niemieckim, gdzie w roku 2014 dostarczonych zostanie do Brunszwiku 18 czteroczłonowych tramwajów o długości 36 metrów. Drugi kontrakt dotyczy rynku polskiego i stolicy Warmii i Mazur. Po 55 latach przerwy Olsztyn powraca do komunikacji tramwajowej: dostawa 15 dwukierunkowych tramwajów o długości 29 m przewidziana jest w roku 2014.

W ubiegłym roku firma poczyniła kolejny krok na drodze do realizacji planów rozwojowych związanych z obszarem pojazdów szynowych. Jest nim zdobycie certyfikatu IRIS (International Railway Industry Standard), który potwierdza spełnianie najwyższych światowych standardów w zakresie projektowania, produkcji i dostaw pojazdów szynowych.

Nagrody 2012
W omawianym okresie Solaris otrzymał znaczące nagrody: elektryczny autobus Urbino electric otrzymał nagrodę czytelników niemieckiego magazynu branżowego „busplaner” w kategorii pojazdów komunikacji miejskiej, Solaris napędzany energią elektryczna zdobył złoty medal dla najlepszego produktu prezentowanego na X Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego w Kielcach.

Ponadto, Urbino electric otrzymał nagrodą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w kategorii "innowacyjny projekt".

Indywidualne nagrody w roku 2012 otrzymała Solange Olszewska. W maju została nagrodzona medalem „Zasłużony dla Politechniki Poznańskiej” za wieloletnią współpracę firmy Solaris z tą uczelnią. Z kolei w październiku prezes zarządu otrzymała tytuł „Damy Roku 2012” przyznawany przez polski oddział światowej organizacji Dress for Success oraz redakcję magazynu Lady's Club.

Premiery produktowe 2012
W analizowanym okresie firma Solaris zaprezentowała aż trzy nowe produkty, które trafiły do oferty sprzedażowej. Niewątpliwie najbardziej innowacyjną z nowości jest 12-metrowa, w pełni niskopodłogowa wersja autobusu elektrycznego.

Solaris Urbino 12 electric to pojazd napędzany energią elektryczną zgromadzoną w bateriach. Co ciekawe, mogą one być ładowane na cztery różne sposoby: poprzez złącze typu plug-in, za pomocą ładowania indukcyjnego, wykorzystując szybką wymianę baterii lub z zastosowaniem istniejącej w danym mieście trakcji tramwajowej.

W 2012 roku firma Solaris sprzedała pierwsze dwa autobusy elektryczne. Jeden z nich to  wersja 12-metrowa, która w drugiej połowie tego roku zostanie dostarczona do przewoźnika z Brunszwiku w Niemczech. Autobus ten będzie wyposażony w system ładowania indukcyjnego, a stacje ładowania będą zamontowane w infrastrukturze przystankowej pod powierzchnią jezdni.

Drugi sprzedany autobus elektryczny to wersja 8,9 LE, która zostanie dostarczona do Klagenfurtu w Austrii.

Kolejnymi nowościami produktowymi, których premiera odbyła się w ubiegłym roku, są Solaris Urbino o długości 18,75 metra oraz nowa wersja międzymiastowego Solarisa InterUrbino.

Plany na rok 2013
"Rok 2012, biorąc pod uwagę ogólną sytuację gospodarczą i rynkową, należy uznać za trudny, ale pomyślny dla naszej firmy. Niezwykle wysoka sprzedaż w latach 2010 i 2011 spowodowana była m.in. kumulacją dwóch niezwykle istotnych czynników, jakimi były „szczyt” absorpcji środków unijnych przeznaczonych na transport publiczny oraz wzrost zamówień w tym obszarze spowodowany przygotowaniami do Euro 2012 w Polsce - mówi Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

"Ostatnie 12 miesięcy to raczej powrót do stanu normalnego niż spadek rynku. Portfel zamówień na rok 2013 wygląda obiecująco. Ten rok przyniesie wiele wyzwań dla naszej branży, jak chociażby wdrożenie do produkcji pojazdów spełniających normę emisji spalin Euro VI. Jesteśmy jednak dobrze do tego przygotowani. Najbliższy okres to także dalsza praca nad popularyzacją autobusów z napędem elektrycznym i dalszy rozwój pojazdów szynowych. Zbliża się też czas prezentacji nowej generacji autobusów marki Solaris, który nastąpi na targach IAA w Hanowerze w roku 2014 - zapowiada ekspert.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane