/  / Liczy się moment poniesienia kosztów

SAMAR ODPOWIADA | Liczy się moment poniesienia kosztów

IBRM Samar |
null
null

Podatnik, który kupi dziś samochód z „kratką” może w pełni odliczyć VAT zawarty w cenie paliwa, części zamiennych i usług serwisowych. Czytelnicy pytają, czy prawo to zostanie utrzymane po 1 kwietnia, czy też będą ich obowiązywały przepisy znowelizowanej ustawy.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Ministerstwo Finansów w interpretacji nadesłanej do IBRM Samar podkreśla, że „zakres prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu pojazdu oraz innych wydatków eksploatacyjnych należy rozpatrywać na podstawie przepisów obowiązujących w momencie poniesienia tych wydatków”. - Nie ma przy tym znaczenia czy pojazd został zakupiony za gotówkę, czy jest przedmiotem umowy leasingu – podkreśla Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministra Finansów.

Fiskus nie pozostawia zatem podatnikom żadnych złudzeń. - Fakt, iż w tzw. „okresie przejściowym” podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od nabycia pojazdu oraz paliwa do jego napędu i innych wydatków eksploatacyjnych, nie ma znaczenia przy określaniu przysługującego odliczenia /…/ po wejściu w życie zmian w przepisach – podkreśla rzeczniczka resortu finansów.
 
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane