/  / Leasing wspiera rozwój MŚP

Leasing wspiera rozwój MŚP

ZPL|

Czterdzieści proc. firm zaliczanych do grupy tzw. małych podatników, korzystało w przeszłości lub aktualnie korzysta z leasingu. W opinii przedsiębiorców jest to elastyczniejsza forma finansowania niż kredyt – zwracają uwagę eksperci branży leasingowej.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2014 r. w Polsce działało 1,84 mln aktywnych tzw. przedsiębiorstw niefinansowych, (czyli firm sprzedających wszystko poza pieniędzmi, czym zajmują się np. banki).  Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowiły 99,8 proc. tych podmiotów oraz odpowiadały za 69,2 proc. miejsc pracy. Jednocześnie przedsiębiorcy z sektora MŚP, w mniejszym stopniu, niż duże firmy, mogą liczyć na wewnętrzne źródła kapitału: rezerwy i zyski z poprzednich lat. Alternatywę stanowią zewnętrzne źródła finansowania takie jak leasing.

Najnowsze wyniki badania CBM INDICATOR dowodzą, że 40 proc. firm, które są zaliczane do grupy tzw. małych podatników, korzystało w przeszłości lub aktualnie korzysta z leasingu. Co istotne 80 proc. z nich jest zadowolonych z tej formy finansowania. - W opinii właścicieli małych firm, leasing jest elastyczniejszą formą finansowania niż kredyt. Dodatkowo przedsiębiorcy aktualnie korzystający z leasingu są znacznie bardziej utwierdzeni w tym poglądzie niż ci, którzy nigdy nie korzystali z tego źródła finansowania inwestycji - zauważa Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu. - Badanie zrealizowane przez Oxford Economics na zlecenie Leaseurope na ogólnoeuropejskiej próbie pokazało, że firmy korzystające z leasingu statystycznie częściej są firmami rosnącymi, przy czym nakłady inwestycyjne firm rosnących i jednocześnie korzystających z leasingu były trzy razy większe niż w przypadku firm rosnących, lecz niekorzystających z leasingu – wskazuje Mieczysław Woźniak.

Firmy, które wzięły udział w cytowanym badaniu CBM INDICATOR są zaliczane do grupy tzw. małych podatników, czyli firm, które w 2015 roku osiągnęły obroty do 5 mln zł.  Aktualnie posłowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, takimi jak proponowana likwidacja zryczałtowanej składki ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców, które mogą ułatwić funkcjonowanie i przyczynić się do rozwoju najmniejszych firm. - Ułatwienia te w połączeniu z elastycznym i szeroko dostępnym instrumentem zewnętrznego finansowania, jakim jest leasing niewątpliwie pozytywnie wpłyną na realizację ambitnych planów inwestycyjnych, jakie stoją przed nami w nadchodzących latach – uważa Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Oprac. PJ

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane