/  / Leasing aut notuje dwucyfrowy wzrost

Leasing aut notuje dwucyfrowy wzrost

null
null

W I kwartale tego roku polska branża leasingowa najczęściej finansowała pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Wartość nowych kontraktów w tym segmencie rynku wyniosła 6,7 mld zł, o 19,7 proc. więcej w porównaniu z sytuacją sprzed roku - poinformował Związek Polskiego Leasingu.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Według Związku, reprezentującego polski sektor przedsiębiorstw leasingowych, w I kwartale 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości 15 mld zł, co stanowiło wynik o 12,7 proc. wyższy w porównaniu z sytuacją sprzed roku. -  Wynik ten jest dobrym prognostykiem na nadchodzące kwartały. Pozwala oczekiwać w kolejnych miesiącach roku coraz wyższego poziomu inwestycji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, realizowanych przy udziale leasingu – powiedział Andrzej Krzemiński, przewodniczący komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Firmy leasingowe najczęściej finansowały w I kwartale 2017 r. pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (w strukturze rynku transakcje te stanowią 44,6 proc.). Wartość nowych kontraktów w segmencie pojazdów lekkich wyniosła 6,7 mld zł, co stanowiło wynik o 19,7 proc. lepszy w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego.

Jeszcze wyższy, bo niemal 23 proc. wzrost był udziałem finansowania maszyn i urządzeń liczonych razem z IT. Łączna wartość nowych kontraktów na poziomie 3,9 mld zł została osiągnięta m.in. dzięki wysokiemu poziomowi finansowania maszyn rolniczych i budowlanych. W I kwartale po raz pierwszy od roku zwiększyło się finansowanie maszyn i innych urządzeń, jak również nieruchomości.

W przypadku środków transportu ciężkiego, wartość zawartych kontraktów wyniosła 4,2 mld zł i była o 4,2 proc. mniejsza (r/r). Według ZPL, na ujemną dynamikę tego segmentu wpływ miały wyniki finansowania pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony, autobusów oraz samolotów.  

Badane przez ZPL firmy leasingowe, oczekują w II kwartale 2017 r. wyższego poziomu finansowania dla wszystkich głównych grup środków trwałych, przy czym zdecydowania najlepsze perspektywy rysują się dla finansowania środków transportu ciężkiego, pojazdów lekkich oraz maszyn i IT. Także w przypadku finansowania nieruchomości, respondenci oczekują wzrostów.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca 90 proc. rynku leasingu w Polsce. ZPL zrzesza 32 firmy leasingowe, firmy świadczące usługi wynajmu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Oprac. PJ

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane