/  / Kupujesz auto? Wybierz świadomie!

Kupujesz auto? Wybierz świadomie!

Polscy kierowcy kupując nowy samochód kierują się głównie ceną, nie poświęcając zbyt wielkiej uwagi kosztom eksploatacji. A takie podejście może mocno nadwyrężyć domowy budżet – wynika z badania Instytutu Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie Volkswagena.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Cena, marka i model oraz parametry techniczne – to najważniejsze czynniki, jakie bierzemy pod uwagę, kiedy kupujemy nowy samochód. Wskazało na nie odpowiednio 77, 65 i 64 proc. badanych. Kwestie bezpośrednio związane z kosztami eksploatacji są mniej istotne. Jednak respondenci zapytani wprost o ich znaczenie deklarują relatywnie wysoką wagę tego elementu – aż 87 proc. uważa je za ważne. Patrząc na wyniki badania można odnieść wrażenie, że Polak, który myśli o nabyciu nowego auta i ten, który je kupuje to dwie różne osoby.

Pierwszy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to nie cena decyduje o tym, który samochód będzie w ogólnym rozrachunku kosztować go więcej i jest zainteresowany obniżeniem kosztów eksploatacji. Drugi daje się ponieść emocjom, znacznie ważniejszy jest dla niego wygląd i osiągi, a przy tym chciałby ten wymarzony samochód kupić jak najtaniej. Rzecz w tym, by pogodzić jedno z drugim. I wybrać świadomie. - Rynek polski jest przede wszystkim rynkiem ceny. Szczególnie wyraźnie widać tę tendencję w segmencie importowanych aut używanych, gdzie ponad 50 proc. udziału mają samochody powyżej 10 lat, a więc te najtańsze. Mniej wyraźnie jest ona dostrzegalna w przypadku nowych aut, wśród których najpopularniejsze są samochody w przedziale cenowym 70-100 tys. zł. Jednakże należy pamiętać, że rynek zdominowany jest przez klientów instytucjonalnych, stąd poziom uzyskanych wartości jest wyższy. Średnia ważona cena nowych aut osobowych kupowanych przez firmy wynosi 106,5 tys. zł, natomiast średnie ceny aut nabywanych przez klientów indywidualnych są zdecydowanie niższe i wynoszą 80,3 tys. zł. Wybór firm jest ściśle związany z kosztami użytkowania – w przeciwieństwie do klientów ostatecznych, którzy ciągle jeszcze nie mają świadomości tych kosztów i kierują się przy zakupie przede wszystkim ceną – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

Co składa się na koszty użytkowania?
Świadomy wybór oznacza analizę całkowitych kosztów użytkowania. Co się na nie składa? Utrata wartości, koszty paliwa, przeglądy, ubezpieczenie, koszty napraw i wymiana opon. Dopiero po zsumowaniu wszystkich składowych będzie można obiektywnie porównać ze sobą kilka samochodów. Różnice przy czteroletniej eksploatacji mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych. Gdzie szukać informacji o kosztach użytkowania? Wyspecjalizowane firmy, jak np. Eurotax, dysponują opracowaniami na ten temat, ale kupujący zazwyczaj nie ma do nich dostępu. - Pomóc mogą importerzy, dostarczając swoim dealerom takich danych. Coraz więcej informacji o kosztach użytkowania można znaleźć w mediach tradycyjnych oraz w internecie. Często podczas testów nowych modeli podawane są ceny części eksploatacyjnych i koszt ich wymiany – twierdzi Paweł Grabarczyk, dyrektor handlowy Eurotaxu. Warto jednak zaznaczyć, że każdy kupujący może sam dokonać porównania. Wystarczy w salonie zapytać o koszty eksploatacji.

Utrata wartości
Największy i najważniejszy element w kosztach utrzymania samochodu to utrata wartości. Oznacza nie tylko najwyższy koszt dla użytkownika, lecz także determinuje wartość rezydualną, czyli to, za ile można sprzedać samochód po kilku latach eksploatacji. Co drugi badany byłby gotowy zapłacić więcej za nowy samochód w salonie wiedząc, że marka „trzyma wartość” i w przyszłości będzie można odsprzedać ten samochód za bardziej atrakcyjną cenę niż inne. Tymczasem, jak pokazało badanie, w rankingu elementów, branych pod uwagę przy zakupie auta, utrata wartości jest na ostatnim, jedenastym miejscu.

Koszty paliwa, finansowanie zakupu
Według 94 proc. ankietowanych największym kosztem w trakcie eksploatacji jest paliwo. To prawda – na stacjach paliwowych zostawiamy ok. 25 proc. łącznych wydatków na utrzymanie samochodu. Nieco więcej niż połowa ankietowanych deklarowała, że kupiła samochód za gotówkę. To oznacza, że systematycznie rośnie popularność innych form finansowania – coraz chętniej decydujemy się na kredyt czy leasing, wzrasta także udział wynajmu długoterminowego. Kredyt jako sposób na nowe auto wybrała niemal jedna trzecia ankietowanych, a co czwarty deklaruje, że skorzystał z leasingu. Jeden proc. zdecydował się na wynajem długoterminowy, ale aż połowa badanych jest zainteresowanych tym sposobem finansowania w przyszłości.

Podsumowanie
Badanie jednoznacznie pokazało, że chcemy oszczędzać. By to się udało, trzeba podejść do kupna nowego auta świadomie, podejmując decyzję nie tylko w oparciu o cenę. Bo przecież zwracanie uwagi na koszty użytkowania samochodu to wymierne korzyści, które da się wyraźnie odczuć w domowym budżecie.


Badanie na zlecenie marki Volkswagen przeprowadził w październiku 2016 r. Instytut Millward Brown. Metodą CAWI przebadano 1001 kierowców, którzy w okresie ostatnich 3 lat kupili nowy samochód w salonie. W badaniu brały udział osoby fizyczne i właściciele niewielkich firm (flota do 3 samochodów).

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane