/  / Kratki wrócą na polskie drogi?

Kratki wrócą na polskie drogi?

null
null

Ministerstwo Finansów potwierdza nasze wcześniejsze informacje. Zmiany w VAT od aut osobowych wejdą w życie nie od 1 stycznia 2014 r., ale w „trakcie przyszłego roku po uzyskaniu zgody Brukseli”. Od 1 stycznia 2014 r. poszerzony ma zostać także katalog aut podlegających pełnemu odliczeniu VAT.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak enigmatycznie poinformował Polską Agencję Prasową resort finansów, w przypadku VAT planowane jest „wprowadzenie kompleksowych zmian”. Ich podstawą ma być „decyzja derogacyjna upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo (...) dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej" – dowiedziała się agencja.

Zdaniem fiskusa, „procedura uzyskania derogacji jest już na końcowym etapie, jednakże konkretna data jej wydania nie jest znana”. Resort (o czym informowaliśmy jako pierwsi pod koniec września) poinformował PAP, że zmiany nie wejdą w życie od 1 stycznia, co zakładały wcześniejsze plany, a „w trakcie 2014 r”. To oznacza zaś, że wraz z początkiem nowego roku, aż do dnia wdrożenia do polskiego prawa decyzji derogacyjnej „obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług". Zdaniem ekspertów oznacza to, że  po 1 stycznia – przynajmniej teoretycznie – wróci  możliwość odliczenia 100 proc. VAT od samochodów "z kratką".

Rządowe plany zakładają wydłużenie na lata 2014–2018 okresu obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczania VAT przy zakupie nowych aut służbowych. W tym okresie podatnikom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. tego podatku. Dziś jest to 60 proc., ale nie więcej niż 6 tys. zł. Dodatkowo, we wniosku rząd chce uzyskać zgodę na wprowadzenie ograniczenia odliczenia VAT do 50 procent od kosztów eksploatacji pojazdów. Dziś można odliczyć pełne 100 proc. Będzie także dopuszczalne odliczenie 50 proc. VAT-u od kosztów zakupu paliwa. Obecnie, w tym przypadku nie stosuje się żadnych odliczeń.  W związku z planami zmian w VAT, w połowie czerwca  polski rząd przesłał do Komisji Europejskiej wniosek o czasowe odstąpienie (derogację) od obowiązującego w UE prawa dotyczącego zasad poboru tego podatku.

Paweł Janas

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane