/  / VAT | Kompromis w sprawie pełnego odliczenia wciąż możliwy

VAT | Kompromis w sprawie pełnego odliczenia wciąż możliwy

IBRM Samar i ZDS|
null
© IBRM Samar
null

IBRM Samar oraz Związek Dealerów Samochodów przygotowały propozycję, która powinna stać się podstawą do dyskusji, jak rozwiązać odwiecznie wskazywany przez Ministra Finansów problem blokujący możliwość wprowadzenia pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych używanych do celów działalności gospodarczej. Chodzi o kwestię tzw. prywatnego używania samochodu służbowego.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Przypomnijmy: branża motoryzacyjna od lat apeluje o wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabywanych przez przedsiębiorców samochodów osobowych, wielokrotnie wskazując, że samochody „z kratką” nie są normalnym zjawiskiem rynkowym i stanowią wyłącznie reakcję przedsiębiorców na zbyt duży fiskalizm państwa. Samochód jest zwykłym narzędziem pracy, powinien być neutralny podatkowo dla przedsiębiorcy, zaś prywatne jego użytkowanie powinno być odrębnie uregulowane.

Branża motoryzacyjna uważa, że nadeszła pora na zniesienie ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych pojazdów mechanicznych i wprowadzenie prostych i przede wszystkim stabilnych rozwiązań sprzyjających rozwojowi rynku, akceptowalnych przez społeczeństwo. Odesłanie przez Komisję Europejską wniosku rządu polskiego o derogację jest znakomitą okazją, żeby wprowadzić rozwiązania, które będą dobre dla polskiej gospodarki.

IBRM Samar i ZDS uważają, że nie należy poprawiać ani uzupełniać istniejącego wniosku o derogację, ale wspólnie z polskimi ekspertami przygotować rozwiązania, które będą służyć rozwojowi polskiej motoryzacji, a tym samym całej polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu. Uważają także, że zaproponowane we wniosku o derogację zmiany zakładające, że przedsiębiorcom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50% kwoty podatku VAT (obecnie 60%) przy zakupie samochodów do działalności gospodarczej oraz wprowadzenie ograniczenia odliczenia do 50% kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych (obecnie pełne 100-procentowe odliczenie) nie pomogą w sposób istotny rozwojowi polskiej gospodarki, ale wręcz mogą przyczynić się do rozwoju szarej strefy, a w konsekwencji ograniczenia miejsc pracy i wpływów podatkowych do budżetu państwa.

IBRM Samar oraz Związek Dealerów Samochodów, rozumiejąc potrzebę konstruktywnego podejścia do problemu, przygotował i przesłał do Ministerstwa Finansów kierunkową propozycję rozwiązania, które przy założeniu wprowadzenia pełnego odliczenia podatku VAT uregulowałoby problematyczną sprawę opodatkowania użytkowania prywatnego w kontekście podatku VAT. Propozycja ta zakłada wprowadzeniu ryczałtowego miesięcznego podatku VAT wynikającego z prywatnego użytkowania, płaconego przez firmę w okresie posiadania pojazdu.

Co więcej, przyjęcie wnioskowanego rozwiązania zdecydowanie uprości obowiązujący aktualnie niejednoznaczny system obliczania pracownikowi podstawy opodatkowania do podatku dochodowego tytułem prywatnego użytkowania oraz ucywilizuje i upowszechni świadomość istnienia takiego obowiązku.

Przygotowane rozwiązanie uwzględnia dwa podstawowe parametry (wartość pojazdu oraz koszt jego obsługi serwisowej wraz z częściami zamiennymi) i pozwala w sposób prosty obliczać wartość podatku od prywatnego użytkowania pojazdu w firmie zarówno w kontekście już obowiązującego w tym zakresie podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Przykładowo przy pojeździe, którego cena zakupu będzie wynosić około 78 000 złotych (średnia cena pojazdów nabywanych przez firmy), miesięczny zryczałtowany podatek PIT (stawka 19%) wynikający z prywatnego użytku przy przyjętych założeniach mógłby wynosić 56 zł, natomiast VAT 68 zł.

W przypadku zakupionych przez firmy na potrzeby prowadzonej działalności samochodów używanych z uwagi na cenę zakupu wartość podatku byłaby relatywnie niższa.

IBRM Samar i ZDS liczą na to, że przekazany Ministerstwu Finansów materiał stanie się podstawą do poważnej merytorycznej dyskusji i przybliży nas do wprowadzenia rozwiązania akceptowalnego dla wszystkich stron, tak Ministerstwa Finansów, jak i polskich przedsiębiorców.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane