/  / Jest wniosek do Brukseli w sprawie VAT od aut

Jest wniosek do Brukseli w sprawie VAT od aut

null
© IBRM Samar
null

Resort finansów przesłał do Brukseli wniosek o zgodę na stosowanie przez Polskę ograniczeń w odliczeniu VAT przy zakupie auta i paliwa do niego - poinformował PAP. Ograniczenia miałyby obowiązywać w latach 2014-2018.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Chodzi o tzw. derogację w sprawie VAT, czyli wyłączenie z obowiązku stosowania unijnych reguł dotyczących podatku od towarów i usług. Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd projektem, w latach 2014-2018 firmy mogłyby odliczyć 50 proc. VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Ponadto można by odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta.

Maciej Grabowski, wiceminister finansów powiedział agencji, że procedura udzielania zgody na tzw. derogację trwa około ośmiu miesięcy, ale były przypadki, że Rada Europejska podejmowała decyzję po 15 miesiącach. - Trudno sobie wyobrazić, że zgody nie uzyskamy. Z podobnych derogacji korzystają inne kraje np. Włochy. Dla nas najważniejsza będzie opinia Komisji Europejskiej. Jeżeli będzie pozytywna, podejmiemy prace legislacyjne nad zmianą ustawy o VAT nie czekając na ostateczną decyzję Rady - powiedział wiceminister.

Maciej Grabowski spodziewa się, że KE wyda opinie w ciągu kilku miesięcy, a wtedy wiosną 2013 r. resort zacznie prace nad projektem zmian w VAT. Dzięki temu podatnicy nie zostaną zaskoczeni zmianami, które miałyby zacząć obowiązywać od 2014 r.

Powiedział też, że gdyby Polska nie uzyskała zgody, to w 2014 r. nastąpiłby powrót do regulacji, które obowiązywały w 2009 r. Oznaczałoby to, że można by odliczać VAT związany z zakupem tzw. samochodu z kratką i paliwa do niego, a od pozostałych aut osobowych już nie. - My natomiast proponujemy odliczenie 50 proc. VAT w przypadku wszystkich samochodów osobowych - zaznaczył Grabowski.

Oprac.PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane