/  / INNO FSO

INNO FSO

IBRM Samar|
null
null

Andrzej Brzeziński, wiceprezes Sungsan-ZEM, spółki wchodzącej w skład grupy FSO: Spodziewamy się, że wdrożenie innowacyjnych projektów rozwojowych przyniesie spółce od 2016 roku ponad 50 proc. wzrost przychodów. Już dziś pracujemy na potrzeby wielu światowych marek, takich jak: Jaguar, Volkswagen, Toyota, Audi, Citroen czy Peugeot. Dzięki nowym patentom i produktom wzrosną szanse na zdobycie zamówień od obecnych klientów oraz na pozyskanie zleceń od kolejnych koncernów motoryzacyjnych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Paweł Janas, IBRM Samar: Podczas niedawnej konferencji w Ministerstwie Gospodarki wiele mówiono o szansach, jakie polskim firmom stworzy uczestnictwo w programie sektorowym INNOMOTO. Czy spółki z grupy FSO także liczą, że udział w nim umożliwi realizację innowacyjnych projektów rozwojowych?

Andrzej Brzeziński, wiceprezes Sungsan-ZEM, spółki wchodzącej w skład grupy FSO: Tak! Trzy firmy wchodzące w skład Grupy FSO, czyli Sungsan-ZEM, Hanyang ZAS oraz ZEM Ełk planują pozyskać środki z funduszy europejskich przeznaczone na innowacyjne badania i rozwój. Bez udziału w INNOMOTO, czyli programie badań naukowych i prac rozwojowych dla branży motoryzacyjnej, nie ma szans na pozyskanie pieniędzy i wyraźne przyspieszenie w firmie.  

A konkretnie, na jakie efekty liczy Sungsan-ZEM?

Chcielibyśmy uzyskać pomoc jednostek badawczo-rozwojowych w unowocześnieniu parku maszynowego oraz w podnoszeniu efektywności zaplecza produkcyjnego. Wszystko po to, by nasza oferta była bardziej konkurencyjna. Mówiąc po prostu – byśmy mogli pozyskiwać więcej zamówień.  Dziś obserwujemy bardzo szybki wzrost zapotrzebowania na usługi w branżach, w których obecny jest Sungsan-ZEM. Mówię m.in. o przetwórstwie tworzyw sztucznych,  lakierowaniu czy metalizacji próżniowej.  A tam gdzie jest duży wzrost, jest także bardzo dużo do „ugrania”.

Dużo, czyli ile?

Spodziewamy się, że wdrożenie innowacyjnych projektów rozwojowych przyniesie spółce od 2016 roku ponad 50 proc. wzrost przychodów. Już dziś pracujemy na potrzeby wielu światowych marek, takich jak: Jaguar, Volkswagen, Toyota, Audi, Citroen czy Peugeot. Dzięki nowym patentom i produktom wzrosną szanse na zdobycie zamówień od obecnych klientów oraz na pozyskanie zleceń od kolejnych koncernów motoryzacyjnych.
 
To plany na przyszłość. Z czego dziś żyje spółka?  

Od dawna specjalizujemy się w produkcji oświetlenia – zarówno do samochodów, jak i tego stosowanego w domach i pomieszczeniach biurowych.  Od pewnego czasu jednak w strukturze produkcji Sungsan-ZEM dominują wyroby z tworzyw sztucznych, w tym głównie elementy do wnętrza samochodu – różnego rodzaju przełączniki, obudowy czy klamki. Dziś ta działalność stanowi już 75 proc. całości produkcji i dlatego właśnie wszystkie nowe innowacyjne projekty będą obejmowały ten dział naszej działalności.

Kłopoty spółki matki, kilkuletni kryzys na rynku motoryzacyjnym nie pozostały bez wpływu na sytuację ekonomiczną spółek córek FSO. W jakiej kondycji jest dziś Sungsan-ZEM?

W ostatnim czasie zakład się rozwija. Pozyskaliśmy liczne nowe kontrakty, w związku czym wzrosło także zatrudnienie w spółce. Obecnie załoga liczy 120 osób i jest o 25 proc. większa niż rok temu. Nie wykluczamy przyjęcia do pracy kolejnych pracowników. Nie mogę ujawnić konkretów jeśli chodzi o wyniki firmy. Zapewniam jednak, że spółka jest rentowna i przynosi zyski. W tym roku planujemy wzrost przychodów o 20 proc. Nasz biznesplan zakłada także wzrost o 1/5 przychodów w przyszłym roku.

Motoryzacja pozostała ważnym źródłem przychodów firmy?

Dziś produkcja dla przemysłu motoryzacyjnego przysparza nam około 60 proc. przychodów. Pozostałe 40 proc. to właśnie produkcja oświetlenia architektonicznego.
 


 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane