/  / Holding 1 w kosmosie

DEALERZY | Holding 1 w kosmosie

null
© Grupa PGD
null

Gdyby ustawić wszystkie 148 162 samochody sprzedane przez spółki Holdingu 1 w pionie, zderzak na zderzaku, to sięgnęłyby egzosfery, czyli strefy przejścia do otwartej przestrzeni kosmicznej. Po zejściu na Ziemię i ustawieniu samochodów w poziomie, utworzyłyby one linię o długości 643 kilometrów, która ze sporym zapasem mogłaby połączyć najbardziej oddalone od siebie oddziały Holdingu – Centrum Motoryzacyjne Euromotor w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) i oddział wypożyczalni samochodów Express w Gdańsku.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Sprzedaż samochodów, którą prowadzi należąca do Holdingu 1 spółka Grupa PGD, to branża, z której Holding jest najbardziej znany, ale nie jedyna. A wszystko zaczęło się 12 września 1989 roku, w dniu udzielenia przez Sejm wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego. Właśnie w tym dniu Jacek Drogosz i Adam Pietkiewicz zarejestrowali pierwszą, funkcjonującą do dziś w strukturach Holdingu 1 spółkę – Inter Prospect.

Firma powstała, jak wiele innych małych przedsiębiorstw, na fali przemian gospodarczych roku 1989, jej kapitał zakładowy wynosił milion ówczesnych złotych, czyli po denominacji złotych sto. Dziś wysokość skonsolidowanych obrotów lokuje Holding 1 wśród trzystu największych polskich przedsiębiorstw.

Dynamika zmian w ćwierćwieczu działalności jest oczywiście ogromna. Zaczęło się od importu i sprzedaży odzieży dziecięcej oraz telewizorów, a teraz Holding 1 jest między innymi importerem luksusowych samochodów Infiniti. Pierwsze biuro, przy krakowskim Rynku miało powierzchnię 37 m kw., a dziś spółki Holdingu 1 prowadzą działalność na 56 115 m kw. powierzchni użytkowych, na działkach o powierzchni 240 000 m kw.

Przychody w pierwszym roku działalności wyniosły 1 mln zł, a w roku 2013 były tysiąc razy większe. Pod koniec 1989 roku firma zatrudniała 5 osób, a dziś – 1021.

Obecnie Holding prowadzi działalność w trzech sektorach: dealerskim, wynajmu samochodów oraz deweloperskim.
Spółki związane z rynkiem dealerskim w Polsce tworzą Grupę PGD, na Słowacji jest to Euromotor, a import i sprzedaż samochodów Infiniti w Polsce prowadzi Grupa IP.

Grupa PGD rozpoczęła przygodę z motoryzacją od sprzedaży aut kupowanych od dealerów w Belgii i od placu handlowego zlokalizowanego na parkingu obok nieistniejącego już motelu "Krak" w Krakowie. Podczas gdy wszyscy w rodzącej się wówczas branży zajmowali się importem samochodów używanych, Euro Car – przedsiębiorstwo wchodzące dziś w skład Grupy PGD, stało się pionierem sprzedaży fabrycznie nowych samochodów, przełamując panujący wówczas monopol państwowych central handlu zagranicznego.

Uruchamiając w 2003 roku pierwszy w Polsce dwumarkowy salon, Grupa PGD, zainicjowała wielomarkowość na polskim rynku motoryzacyjnym. Obecnie posiada ona 28 autoryzacji dealerskich i prowadzi sprzedaż w oparciu o multibrandowe centra motoryzacyjne w ośmiu miastach Polski.

Grupa PGD jest od lat liderem polskiego rynku dealerskiego. Jako pierwszy i wciąż jedyny dealer w Polsce przekroczyła liczbę 10 000 nowych samochodów sprzedanych w roku. Od początku działalności sprzedała 114 045 samochodów nowych i 24 052 używane. Zanotowała też ponad milion wizyt serwisowych i sprzedała 325 000 polis ubezpieczeniowych. (Liczba 148 162 sprzedanych samochodów, podana w leadzie, obejmuje sprzedaż aut przez wszystkie spółki Holdingu, więc poza Grupą PGD także Infiniti Polska oraz słowackiego Euromotoru).

Od 2008 roku należąca do Holdingu 1 spółka jest wyłącznym przedstawicielem luksusowej marki Infiniti w Polsce, z powodzeniem wprowadzając jej samochody na rynek. Miarą sukcesu może być fakt, że w tegorocznym rankingu sprzedaży zajmuje ona trzecie miejsce w Europie.

Holding 1 był też pierwszym polskim inwestorem, który uruchomił salon samochodowy za granicą. Był to salon w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), który rozrósł się już do sześciomarkowego centrum motoryzacyjnego.

Działająca na rynku wynajmu samochodów i zarządzania flotami Grupa Express jest formalnym sukcesorem pierwszej spółki Holdingu 1 – Inter Prospect. Po zmianie nazwy, w 1996 roku rozpoczęła działalność na rynku najmu z flotą liczącą 40 aut. Dziś flota własna liczy 5 053 samochody, a Express jest największa polską wypożyczalnią samochodów z oddziałami od Lublina po Szczecin. W swojej osiemnastoletniej historii firma wynajęła klientom pojazdy w sumie na 9 milionów dni.

Express jest spółką wyjątkową także z innego powodu: w każdym roku działalności notował wzrost przychodów, a przecież niewiele firm na świecie może pochwalić się stale rosnącą dynamiką sprzedaży.

Najmłodszą częścią Holdingu 1 jest Grupa Megapolis, prowadząca inwestycje w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym. Jej sztandarową inwestycją jest Osiedle Fi, pierwsze w Krakowie osiedle zrównoważone.

Za największy sukces w dwudziestopięcioleciu istnienia firmy jej właściciele zgodnie uznają zbudowanie trwałych relacji z klientami oraz znakomitego zespołu fachowców. "Dzięki konsekwencji i działaniu z wieloletnią wizją udawało się nam przetrwać kryzysy i wykorzystać szanse okresów koniunktury - mówi Jacek Drogosz. "Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fenomen polskiej pracowitości i przedsiębiorczości, który ogarnął nasz kraj po 1989 roku - dodaje Adam Pietkiewicz.

Założyciele Holdingu 1 chcieliby życzyć wszystkim polskim przedsiębiorcom, niezależnie czy zaczynali jak oni − 25 lat temu, czy później, aby zawsze wierzyli w siebie i stawiali sobie cele, które pozornie wydają się nie do osiągnięcia.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane