/  / Francusko-chińskie PSA?

Francusko-chińskie PSA?

Automotive News|
null
null

Zarząd PSA/ Peugeot-Citroen wstępnie zatwierdził plan podwyższenia kapitału koncernu o 3 mld euro (4,1 miliardów dolarów). Za tę kwotę udziały we francuskiej firmie miałyby nabyć: chiński koncern Dongfeng Motor oraz francuski rządowi.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Podwyższenie kapitału, o ile doszłoby do skutku, stanowiłoby przełomowy moment w historii firmy, która jest kontrolowana przez rodzinę Peugeot od chwili powstania w 1896 roku. Spowodowałoby, że każdy z udziałowców, czyli Dongfeng, rząd francuski oraz rodzina Peugeot miałby po 14 procent udziałów w PSA.

Rada nadzorcza PSA zgodziła się na dwustopniowe dokapitalizowanie: podzielenie nowych udziałów pomiędzy dotychczasowych akcjonariuszy oraz emisję dodatkowych akcji. Dongfeng i rząd francuski zasiliłby kapitał koncernu zastrzykiem po około 750 mln euro każdy i objął po 14 procent udziałów w cenie pomiędzy 7,50 euro a 8 euro za akcję. W ten sposób udział rodziny Peugeot zmniejszyłby się z obecnych 25 proc. do 14 proc., o ile jednak zainwestuje ona około 100 mln euro, aby utrzymać swój udział.

Prezes PSA, Phillipe Varin stara się sfinalizować transakcję przed 19 lutego, czyli dniem, gdy firma ogłosi swoje roczne wyniki za 2013 rok.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane