/  / Fordy wpadły w poślizg

Fordy wpadły w poślizg

IBRM Samar |
null
null

Amerykański producent przyznał się nam do opóźnień w produkcji modeli S-Max, Galaxy i Mondeo. Czy wyjaśnił także przyczyny, dla których klienci muszą czekać nieraz wiele miesięcy na zamówione samochody?

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Klienci Forda (w każdym razie niektórzy) zdają się ostatnio tracić cierpliwość. Do redakcji dotarł mail od jednego z nich. W alarmistycznym tonie informuje, że na rynku są poważne problemy z dostawami zamówionych samochodów marki Ford. Sprawa ma dotyczyć modeli S-Max, Galaxy oraz zapewne Mondeo. - Jestem jednym z przykładów licznej rzeszy niedoszłych nabywców modelu S-Max. Zamówionego na początku czerwca samochodu nie otrzymam już w tym roku. Właściwie to nie wiadomo kiedy. Wstępny plan produkcji już kilka razy został przesunięty. Dostałem informację z Ford Polska, że w 2015 roku produkcja będzie „nieliczna” a kłopoty są m.in.  z „elementami zawieszenia, hakami, spojlerami, felgami”. Wygląda na to, że Ford zupełnie nie przygotował procesu produkcyjnego i logistycznego – podaje nasz czytelnik.

Według niego, sprawa dotyczy „różnych wersji wyposażenia i silnika”. - Kilka dni temu dealer, u którego zamówiłem samochód, pokazał mi pismo wysłane do sieci przez firmę Ford Polska. Importer informował w nim, iż w 2015 roku produkcja jest „drastycznie ograniczona” a rozpoczęcie pełnej produkcji planowane jest na luty 2016 roku. Czyli mam szansę otrzymać zamówione auto po około 9 miesiącach. – twierdzi czytelnik.

Czy na prawdę są problemy z dostawami samochodów? Jeśli tak, to jakich? Czy ich produkcja została ograniczona? Jak długo trzeba dziś czekać na zamówionego Forda? Jakie są przyczyny takiej sytuacji? O odpowiedź poprosiliśmy importera. - Mogę jedynie potwierdzić, że rzeczywiście istnieją opóźnienia w produkcji samochodów Ford S-Max, Mondeo i Galaxy  oraz że osoby odpowiedzialne za to w Ford of Europe robią wszystko, aby zmienić ten stan rzeczy – ucina Mariusz Jasiński, rzecznik prasowy Ford Polska.

Zwróciliśmy się po wyjaśnienia także do dealerów. Ci jednak ostrożnie szafują komentarzami w tej sprawie. Zdaniem przedstawicieli OMC Motors, spółka nie obserwuje „większych, ponadstandardowych problemów z dostawami samochodów”. - Oczywiście z uwagi na bardzo duży popyt, auta spoza stoku dealerskiego „do produkcji” nie są dostępne od ręki. Jeśli jednak dealer dokładnie sprawdzi terminy produkcji dla poszczególnych wersji, to klienta nie powinny spotkać niespodzianki i przesunięcia terminu – twierdzi Radek Pszczółka, rzecznik Grupy PGD, w skład której wchodzi OMC Motors.

Według niego, w ubiegłym roku zdarzyło się, że na odbiór Rangera (który nie jest autem wolumenowym) klient musiał poczekać cztery miesiące. - Klient ten czas oczekiwania akceptował m.in. dlatego, że rozumiał ograniczenia produkcyjne. W przypadku czytelnika zapewne chodzi o auto w wyjątkowej specyfikacji, a w takim przypadku drobiazgowość w sprawdzaniu planów produkcyjnych jest szczególnie wskazana – dodaje Radek Pszczółka.

Auta, o których wspominali nasi rozmówcy produkowane są w hiszpańskiej fabryce Forda w Almussafes koło Walencji w Hiszpanii. Obecnie zakład produkuje sześć różnych modeli. Są to: Mondeo, Kuga, Transit Connect, Tourneo Connect, a także nowy Ford S-Max i Galaxy. Prognozy z lipca zakładały, że na koniec 2015 roku padnie wynik na poziomie około 400 tys. egzemplarzy wobec 283 tys. aut, które opuściły linię montażową w 2014.

Od stycznia do września Ford zarejestrował w Polsce 150 sztuk modelu S-Max, o 439 mniej w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Straty notuje również model Galaxy. Do końca września Polacy kupili i zarejestrowali 51 tych aut, o 251 sztuk mniej niż przed rokiem. Spośród wspomnianej trójki tylko Mondeo notuje wzrosty liczby rejestracji. W omawianym okresie w bazach krajowych wydziałów komunikacji zapisanych zostało 3 242 sztuki tego modelu, aż o 1 003 więcej niż przed rokiem. Łącznie w ciągu trzech kwartałów tego roku Ford zarejestrował w Polsce 18 238 aut osobowych, o 188 więcej niż w takim samym okresie 2014 r.
 
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane