/  / Fiskus zniechęca do korzystania z ulg

VAT | Fiskus zniechęca do korzystania z ulg

null
null

BCC alarmuje. W znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług resort finansów zrobił wszystko, by przedsiębiorcy sami zrezygnowali z korzystania z pełnego odliczenia VAT-u.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Już od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dotyczące rozliczania VAT-u od samochodów osobowych. Teoretycznie mają one umożliwić przedsiębiorcom odliczenie nawet 100 proc. stawki w przypadku wykorzystywania aut wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Eksperci Business Center Club (BCC) zwracają jednak uwagę, że by było to możliwe firma musi spełnić szereg restrykcyjnych wymogów, takich jak prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Ich niespełnienie jest zaś zagrożone wysokimi sankcjami karno skarbowymi (do 720 stawek dziennych – czyli nawet do ponad 16 mln zł). - Nowelizacja przepisów przewiduje wiele sytuacji, w których organ podatkowy będzie mógł z łatwością podważyć pełne prawo do odliczenia VAT-u przez przedsiębiorcę. Dlatego wiele firm zrezygnuje z tego przywileju, co potwierdza przeprowadzony przez nas sondaż. Ci zaś, którzy się na to zdecydują, będą zmuszeni do ponoszenia dodatkowych, często niemałych, kosztów administracyjnych związanych z nowymi wymogami - zauważa Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków.

Według niego, znowelizowana ustawa tylko pozornie jest korzystna dla firm, a w rzeczywistości ma zniechęcić je do korzystania z możliwych „przywilejów”. - Teoretycznie, nowe regulacje uwzględniają przekazane rządowi RP jesienią 2013 r. wytyczne Unii Europejskiej, dotyczące  odliczania VAT-u od samochodów. Unia nie wymagała jednak wprowadzania tak szczegółowych przepisów dotyczących. ewidencji czy innych formalności niezbędnych do skorzystania z pełnego odliczenia VAT-u. A to – biorąc pod uwagę sposób postępowania wielu organów podatkowych – może powodować, że odliczenie 100 proc. stawki od samochodów pozostanie dla wielu przedsiębiorców wyłącznie teorią – dodaje Michał Borowski

BCC: Nowe zasady odliczania VAT od samochodów – czyli jak zniechęcić przedsiębiorców do korzystania z ulg

Oprac. PJ


comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane