/  / Felgi na warszawskim parkiecie

Felgi na warszawskim parkiecie

Pieniądze pozyskane z rynku publicznego mają umożliwić firmie Uniwheels, niemieckiemu producentowi felg aluminiowych, m.in. wybudowanie nowej fabryki w Stalowej Woli.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Niemiecka grupa Uniwheels, jeden z największych dostawców kół dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie oraz wiodący europejski producent felg aluminiowych 8 maja chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. W sprawie planowanej oferty emitentowi doradza spółka Baker & McKenzie, zaś doradcą banków -gwarantów emisji jest kancelaria White & Case.

W poniedziałek 13 kwietnia firma upubliczniła prospekt emisyjny. Oferta publiczna obejmuje 2,4 mln nowo wyemitowanych akcji spółki oraz 2,4 mln akcji oferowanych przez dotychczasowego jedynego akcjonariusza, Uniwheels Holding (Malta) Ltd. Zakładając uplasowanie na rynku wszystkich akcji po cenie maksymalnej, spółka przewiduje, że wpływy netto z oferty publicznej wyniosą blisko 135 mln EUR. - Nowy zakład planowany przez grupę w Stalowej Woli w Polsce wyposażony będzie w najnowocześniejsze urządzenia i maszyny, które powinny przyczynić się do dalszego rozwoju technologicznego Grupy. Grupa nadal będzie dążyć do zwiększenia mocy produkcyjnych, zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych oraz utrzymywać proces produkcji na najbardziej zaawansowanym poziomie – możemy przeczytać w prospekcie emisyjnym.

Uniwheels jest jednym z wiodących dostawców felg aluminiowych do samochodów osobowych w Europie oraz jedną z czołowych firm technologicznych w sektorze felg aluminiowych. Według danych spółki, w 2014 r. Grupa zajmowała trzecie miejsce wśród europejskich producentów felg pod względem przychodów i posiadała 11 proc. udziału w rynku. Była też wiodącym producentem na europejskim rynku akcesoriów pod względem wielkości produkcji, z udziałem w rynku wynoszącym 13 proc. Zajmowała pierwsze miejsce na niemieckim rynku akcesoriów.
Grupa produkuje felgi aluminiowe dla samochodów osobowych oraz wyścigowych. Zakłady produkcyjne znajdują się w Niemczech (fabryka w Werdohl) oraz w Polsce (dwa zakłady w Stalowej Woli).  Główna część działalności w obszarze badań i rozwoju, logistyki dla rynku akcesoriów, sprzedaży oraz zarządzania skupiona jest w Niemczech. W 2014, grupa Uniwheels dostarczyła 5, 8 milionów felg tzw. klientom OEM (końcowym producentom aut). Grupa dostarcza również felgi pod czterema markami (ATS, Rial, Alutec i Anzio) na rzecz sprzedawców hurtowych oraz dystrybutorów akcesoriów, w tym sprzedawców opon, warsztatów samochodowych, oraz stacji obsługi klientów detalicznych. W minionym roku Uniwheels dostarczył 1,4 mln felg klientom z rynku akcesoriów.

Paweł Janas

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane