/  / Europosłowie wstrzymali zmiany w rejestrowaniu aut

Europosłowie wstrzymali zmiany w rejestrowaniu aut

null
null

Wbrew oczekiwaniom, podczas debaty 16 kwietnia Parlament Europejski nie przyjął nowych rozwiązań, które miały uprościć zasady ponownego rejestrowania samochodów i motocykli na terenie Unii Europejskiej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do dalszych prac w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie wzajemnego uznawania rejestracji oraz badań technicznych samochodów przez poszczególne kraje Unii Europejskiej. Mowa jest ponadto o integracji baz danych zawierających informacje o właścicielach pojazdów na terenie UE. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy twierdzą, że „na wprowadzeniu w życie nowego prawa skorzystają m.in. osoby, które kupują lub sprzedają używane pojazdy w innym kraju, gdyż zostaną zwolnione z obowiązku przedstawienia nowego świadectwa przydatności do ruchu drogowego” . Z drugiej strony samochód, który w  jednym z państw UE nie zostałby dopuszczony do ruchu, automatycznie byłby pozbawiony takiego prawa także w każdym innym państwie członkowskim. A to przyczyniłoby się  m.in. do zmniejszenia liczby niesprawnych technicznie, pochodzących z importu używanych samochodów zalewających co roku Polskę.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane