/  / E-usługi nadal wirtualne

E-usługi nadal wirtualne

IBRM Samar|
null
null

Jak sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Jak zarejestrować i wyrejestrować pojazd? Jak uzyskać prawo jazdy? Odpowiedzi na te i inne pytania kierowca może znaleźć w uruchomionym ostatniego dnia lipca portalu www.obywatel.gov.pl. Fani e-usług mogą jednak na razie poczuć się nieco zawiedzeni.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
„Koniec z zagmatwanymi procedurami i urzędową nowomową. W każdej chwili i bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie. Wystarczy tylko komputer, smartfon lub tablet z dostępem do Internetu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Portal www.obywatel.gov.pl obejmuje 15 kategorii tematycznych. Te dotyczące pojazdów znaleźć można w zakładce „Kierowcy i pojazdy".  

Nowy portal zdaje się spełniać pierwszą obietnicę dotyczącą prostoty udzielanych porad i informacji. Nieco gorzej wygląda kwestia dostępności e-usług. Zaciekawieni nowymi możliwościami, jakie daje posiadanie  tabletu czy smartfona otworzyliśmy zakładkę „Sprawdź swoje punkty karne”. Byliśmy przekonani, że po latach oczekiwania, bez większego problemu sprawdzimy on-line czy jesteśmy na bakier z przepisami. I tu czekała nas niemiła niespodzianka. Internetowy poradnik proponuje byśmy… poszli na najbliższy komisariat policji i tam zapytali funkcjonariusza o liczbę posiadanych na koncie punktów karnych (sic!). Zatem „bez wychodzenia z domu” możemy w tym przypadku tylko sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie. Następnie swoje kroki musimy - tradycyjnie już - skierować do odpowiedniej instytucji.

Sprawdziliśmy jak wygląda dostępność e-usług w pozostałych sprawach motoryzacyjnych omawianych przez portal obywatel.gov.pl. Tu jest nieco lepiej. Gdy staramy się o prawo jazdy (lub gdy chcemy np. uzyskać kolejną kategorię) nie musimy wszystkiego osobiście załatwiać w urzędzie. Wniosek można złożyć przez Internet. Najpierw jednak trzeba mieć tzw. profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Nowy rządowy portal wyjaśnia dokładnie jak postępować w tej kwestii. Po założeniu konta na ePUAP, wniosek o założenie profilu możemy także złożyć przez Internet. Tu jednak pojawia się kruczek.  „Profil zaufany ePUAP” trzeba potwierdzić osobiście w urzędzie. Na szczęście wystarczy to zrobić raz, by w przyszłości np. składać wnioski o prawo jazdy drogą elektroniczną. (Choć oczywiście niezbędne dokumenty wysyłamy tradycyjną pocztą).  

W zakładce „Zarejestruj pojazd” także znajdziemy wiele przydatnych informacji, m.in., że wniosek o rejestrację pojazdu można złożyć przez Internet. Z jednym zastrzeżeniem – „jeśli w urzędzie jest taka możliwość”. - Sprawdź na stronie internetowej urzędu, czy ma elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie ma wymagania, żeby złożyć wniosek o rejestrację pojazdu przez Internet – radzą rządowi eksperci. Podobnie sprawa ma się z wyrejestrowaniem pojazdu. Natomiast zgłoszenie zbycia pojazdu musimy dokonać już tylko osobiście w urzędzie.  

Na zakończenie coś optymistycznego dla fanów załatwiania spraw urzędowych on-line. Jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w mailu nadesłanym do nas, Sejm przyjął, a prezydent podpisał zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że są już podstawy prawne do tworzenia kolejnych e-usług w ramach CEPiK 2.0. - Jedną z pierwszych uruchomionych usług będzie widget usługi Historia Pojazdu. Umożliwi on wgląd w dane pojazdu osobom, które chcą kupić auto za pośrednictwem serwisu internetowego. Jak program będzie działał w praktyce? Właściciel auta, umieszczający w serwisie internetowym ogłoszenie o jego sprzedaży, zostanie poproszony o podanie numeru VIN oraz danych koniecznych do sprawdzenia historii pojazdu. Osoba zainteresowana kupnem, po kliknięciu na wybraną ofertę, będzie miała możliwość automatycznego sprawdzenia auta w bazie danych CEPiK. System ruszy 4 stycznia 2016 roku - czytamy w najnowszym w komunikacie Centralnego Ośrodka Informatyki, gdzie tworzone są serwisy poświęcone e-usługom.

Inną e-usługą, udostępnioną kierowcom, będzie możliwość samodzielnego sprawdzenia informacji na temat posiadanych uprawnień, ich ważności, popełnionych wykroczeń oraz liczby punktów karnych. Z kolei serwis „Sprawdź szkołę jazdy" ma umożliwić ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Ma to zwiększyć konkurencję między szkołami i wymusić wzrost jakości świadczonych usług. Według MSW, prowadzenie kolejnych usług będzie poprzedzone badaniami, podczas których grupa osób, reprezentatywna dla potencjalnych użytkowników serwisu, przetestuje rozwiązania pod kątem ich funkcjonalności. - W przypadku tego typu usług dbałość o dobre doświadczenia użytkownika musi iść w parze z troską o bezpieczeństwo. Wyzwaniem jest stworzenie serwisu, który z jednej strony zapewni bezpieczeństwo danych osobowych, a z drugiej umożliwi łatwy dostęp użytkownikom – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Majnert, z Centralnego Ośrodka Informatyki.

MSW planuje także udostępnienie usług oferowanych przez CEPiK za pośrednictwem serwisu obywatel.gov.pl.  

Paweł Janas
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane