/  / Dobra wiadomość dla Tych

Dobra wiadomość dla Tych

null
null

Marek Kisz, dyrektor handlowy Fiat Auto Poland: Zdecydowanie dobrą wiadomością jest ta, że powstająca w tyskim zakładzie Lancia Ypsilon będzie produkowana i nadal oferowana.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Paweł Janas, IBRM Samar: Jak Pan ocenia wyniki działalności handlowej Grupy Fiat-Chrysler na rynku polskim w roku 2013 ?

Marek Kisz, dyrektor handlowy Fiat Auto Poland: Działalność handlowa na rynku polskim w 2013 roku przyniosła zamierzone efekty zarówno, jeśli chodzi o osiągnięte przychody jak i zyski. Wiedząc jaką mamy do dyspozycji ofertę, staraliśmy się wykorzystać w najlepszy możliwy sposób potencjał poszczególnych marek: Fiata, Abartha, Alfy Romeo, Lancii i Jeepa. Obroty spółki Fiat Auto Poland z samej działalności handlowej, mimo mniejszej sprzedaży były porównywalne z tymi z roku 2012. Cud? Zdecydowanie nie! Sprzedajemy więcej samochodów  z wyższych segmentów. W przypadku aut osobowych chodzi mi głównie o markę Jeep oraz Fiata Freemont, którego sprzedaż rok do roku wzrosła o 50 proc. Duże przychody osiągnęliśmy także dzięki lepszej sprzedaży dostawczego Fiata Ducato.
 
Jaki pomysł macie na rozwój sprzedaży aut osobowych w Polsce?

W tym przypadku, wzorem innych rynków europejskich,  zmieniamy strategię i będziemy promować auta z rodziny Fiata 500.  Pięćsetka odniosła ogromny sukces za granicą, gdzie wielu klientów stać na drugi bądź trzeci samochód w rodzinie.  Czasami możemy wręcz być zszokowani liczbą Fiatów 500 w Paryżu, Rzymie, Madrycie czy Londynie. Obecnie również i w Polsce zachodzą korzystne zmiany i coraz więcej osób jest zainteresowanych tymi samochodami. Ten pozytywny trend powinien z czasem rosnąć. Dodatkowo kładziemy nacisk na sprzedaż produkowanego za oceanem Fiata Freemont.

Jakie są szanse na pojawienie się w ofercie Fiata naprawdę nowych modeli? Czy nadchodzą jakieś sygnały w tej sprawie z centrali w Turynie?

Obecnie na ukończeniu są prace nad modelem Fiat 500X. W kolejnych latach mocno postawimy też na rozwój marki Jeep. Już dzisiaj Jeep Grand Cherokee zajmuje pierwszą pozycję w swoim segmencie. W ubiegłym roku w Polsce 662 osoby kupiły ten model, dziś mamy na niego zamówienia na kilka miesięcy naprzód. Planujemy uzupełnić ofertę o nowe modele: Cherokee i B-SUV. Dodatkowo pojawią się nowości w gamie samochodów dostawczych, m.in. nowe Ducato. To dla nas bardzo ważny model. Pojazd ten już od 7 lat jest najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym w Polsce. W statystykach sprzedaży za 2013 r. uwzględniających zarówno pojazdy osobowe i jak dostawcze, Ducato zajął 9. miejsce z liczbą 6 050 zarejestrowanych sztuk.
 
Dla Alfa Romeo 2013 rok nad Wisłą nie był udany. Jakie są plany dotyczące tej marki w tym roku i latach następnych?

Alfa Romeo to klejnot w koronie koncernu Fiat-Chrysler. Świadczą o tym choćby takie prestiżowe modele jak Alfa 8C Competizione czy podbijająca  serca fanów - Alfa 4C. Możemy zakładać,  że marka ta będzie nas pozytywnie zaskakiwać.  W  tym roku odświeżamy ofertę o kolejne odmiany Mito i Giulietta w kombinacji z nowymi mocami silników, jak i dwusprzęgłowej skrzyni biegów TCT.  Wszystko wskazuje na to, że Alfa ma przed sobą dobre perspektywy…, a o szczegółach dowiemy się już niebawem.
 
Czy nie żal Panu Lancii, w związku z planami wycofania jej ze wszystkich rynków poza włoskim?

Jeśli spojrzeć na liczbę sprzedawanych  na świecie Lancii, to w przypadku niektórych modeli, w ponad  80 proc.  są one zamawianie przez klientów z Włoch. Zdecydowanie dobrą wiadomością jest ta, że powstająca w tyskim zakładzie Lancia Ypsilon będzie produkowana i nadal oferowana.

To będzie dobry rok dla Fiata?

Zarówno my, jak i sieć dealerska liczy na to, że kolejne miesiące będą coraz lepsze. Większość danych makroekonomicznych już na to wskazuje. Dodatkowo, moje doświadczenia z pracy w innych krajach wskazują, że Polska jest rynkiem rosnącym w siłę i bardzo ważnym dla każdego producenta. Grupa Fiat nie tylko prowadzi w naszym kraju biuro handlowe, lecz jest także producentem samochodów na światowym poziomie. I co ważne - jedną z najbardziej liczących się spółek w kraju. Mając tak solidne podstawy i dalsze perspektywy rozwoju, z pewnością będziemy chcieli to wykorzystać.


Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane