/  / Derogacja VAT z aprobatą Rady UE

Derogacja VAT z aprobatą Rady UE

null
© Consilium
null

Rada Unii Europejskiej właśnie zaakceptowała wniosek polskiego rządu o przedłużenie do końca 2019 roku stosowanych obecnie zasad odliczania VAT-u w motoryzacji.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, na dzisiejszym posiedzeniu Rada Unii Europejskiej do Spraw Gospodarczych i Finansowych zatwierdziła wniosek polskiego rządu w sprawie przedłużenia do końca 2019 r. obowiązywania upoważnienia do stosowania odstępstwa (derogacji) od dyrektywy VAT (2006/112/WE). Chodzi o kontynuację ograniczenia do 50 proc. możliwości odliczania tego podatku od kosztów nabycia, eksploatacji i paliwa do aut służbowych wykorzystywanych jednocześnie do celów prywatnych. – Decyzja dotycząca derogacji VAT została przyjęta - poinformował nas François Head, rzecznik prasowy Rady ds. Gospodarczych i Finansowych,

Na początku sierpnia Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej rekomendację dla Rady UE w sprawie wniosku polskich władz o derogację przepisów dotyczących podatku VAT na zakup samochodów firmowych. Komisja zgodziła się z propozycjami rządu PiS, który w lutym tego roku wnioskował o pozostawienie na trzy kolejne lata ograniczenia do 50 proc. prawa do odliczenia „kwoty podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia niektórych pojazdów samochodowych, nabycia usług, zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są te pojazdy, nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów oraz innych wydatków eksploatacyjnych z nimi związanych w przypadku wykorzystywania pojazdów samochodowych objętych derogacją do celów prywatnych".

Aprobata Rady UE dla wniosku polskiego rządu oznacza, że będzie on miał prawo przedłużyć do 31 grudnia 2019 roku obecne zasady dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów służbowych. Co ważne, Ministerstwo Finansów informowało nas wcześniej, że decyzja Rady nie będzie wymagała dokonywania zmian w ustawie o VAT.  A to oznacza, że fiskus będzie mógł bez opóźnień wdrożyć w życie derogację, (czyli odstępstwo od zasad obowiązujących w UE) od 1 stycznia 2017 r. Nie powtórzy się zatem sytuacja sprzed trzech lat, gdy z powodu opóźnień polskiego rządu, niezbędna wtedy nowelizacja ustawy VAT weszła w życie ponad trzy miesiące po decyzji Rady UE w sprawie ówczesnej derogacji. Skutkiem tego był boom na tzw. auta z kratką w I kwartale 2014 roku, spowodowany możliwością uzyskania 100 proc. odliczenia VAT od każdego firmowego auta osobowego z homologacją ciężarową.

Paweł Janas


comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane