/  / Dealerzy przegrali bitwę, ale nie wojnę

Dealerzy przegrali bitwę, ale nie wojnę

IBRM Samar |
null
null

Takiej decyzji chyba nikt się nie spodziewał. Warszawski sąd administracyjny oddalił skargę Związku Dealerów Samochodów na odmowę ujawnienia przez fiskusa wniosku derogacyjnego VAT. A jeszcze w lipcu to dealerzy byli w tej samej sprawie górą. Co się wydarzyło?

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 15 listopada wydał orzeczenie w sprawie skargi dealerów na odmowę udostępnienia przez Ministra Finansów wniosku o czasowe odstąpienie (derogację) od obowiązującego w UE prawa dotyczącego zasad poboru VAT.  Zgodnie z nim rząd planuje wydłużenie na lata 2014–2018 okresu obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczania tego podatku przy zakupie nowych aut służbowych.  – Sąd oddalił skargę związku. Niestety nikt dziś nie może skomentować decyzji sądu – mówi IBRM Samar Justyna Michrowska z Wydziału Informacji Sądowej WSA.

Paweł Tuzinek, radca prawny Związku Dealerów Samochodów nie kryje rozczarowania decyzją sądu. – Przegraliśmy dziś bitwę. Sąd oparł się na piśmie z Komisji Europejskiej, mówiącym, że ujawnienie wniosku derogacyjnego zaszkodzi procesowi decyzyjnemu. Uznał, że skoro sama Komisja Europejska nie zgadza się na ujawnienie, to resort finansów jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy treści wniosku derogacyjnego. Będziemy w tej sprawie składali skargę kasacyjną do NSA – wyjaśnia w rozmowie z IBRM Samar Paweł Tuzinek.

Przypomnijmy. Po wniesieniu na żądanie Komisji Europejskiej niezbędnych poprawek, Rada Ministrów w czerwcu tego roku przyjęła i wysłała do Brukseli tzw. II wniosek derogacyjny. O jego udostępnienie w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej wystąpił do resortu finansów Związek Dealerów Samochodów.  Fiskus odmówił spełnienia tego żądania W sierpniu 2013 r. ZDS zaskarżył, więc decyzję MF do WSA w Warszawie. Niestety bez powodzenia.

Co może budzić zaskoczenie to fakt, że 10 lipca WSA w Warszawie wydał korzystny dla dealerów wyrok w zasadzie w tej samej sprawie. Sąd podważył w nim zasadność odmowy przez resort finansów ujawnienia treści tzw. I wniosku derogacyjnego skierowanego do Komisji Europejskiej pod koniec ubiegłego roku. Wyrok ten fiskus 18 września zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego.  Sprawa (I OSK 2514/13) została zarejestrowana w NSA 17 października i obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy. Zgodnie z informacją uzyskaną w Wydziale Informacji Sądowej NSA na zajęcie się sprawą sąd ma od 2 miesięcy do pół roku.

Paweł Janas

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane