/  / Dealerzy kontestują nowy podatek

Dealerzy kontestują nowy podatek

null
null

Najnowszy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej nie przewiduje wyłączenia dla dealerów samochodów. Branża bije na alarm.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Podczas posiedzenia 13 kwietnia, Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego rozpatrzył „Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej”. Nowe rozwiązania fiskalne zaprezentowali: Henryk Kowalczyk, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów i Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Projekt ustawy przewiduje, że przedsiębiorcy, których miesięczne obroty nie przekroczą 1,5 mln zostaną zwolnieni z opłaty. Ci, których miesięczne przychody mieszczą się w przedziale od 1, 5 do 17 mln zł będą musieli uiszczać 0,4 proc. od wielkości obrotów. Dla przedziału 17-170 mln zł stawka wyniosłaby 0,8 proc, a w przypadku przychodów powyżej 170 mln złotych – 1,4 proc. miesięcznie.

Zdaniem Związku Dealerów Samochodów, propozycja rządu nie realizuje obietnicy wyborczej PiS-u, czyli wsparcia małych i średnich przedsiębiorców w walce z dużymi sieciami handlowymi. Powoduje natomiast, iż przez zbyt niską kwotę wolną, podatek ten stanie się powszechną daniną, która jeszcze bardziej osłabi polskich przedsiębiorców. Związek apeluje jednocześnie o „bezwzględne skreślenie pierwszego progu podatkowego i ustalenie kwoty wolnej w wysokości, co najmniej 200 mln zł (rocznego - red.) przychodu, co odpowiada definicji małych i średnich przedsiębiorstw”. - W opinii Związku Dealerów Samochodów w celu realizacji idei wyrównania szans właściwe byłoby wprowadzenie dwóch stawek podatku to jest 0,8 proc. od nadwyżki powyżej 17 mln zł obrotów miesięcznie i 1,4 proc. od nadwyżki powyżej 170 mln zł obrotu miesięcznie odpowiadających najwyższym zaproponowanym na spotkaniu progom podatkowym – możemy przeczytać w komunikacie Związku Dealerów Samochodów.  

Według szacunków firmy doradczej DCG Dealer Consulting, średnie przychody dealerów w Polsce wynoszą około 60 mln zł rocznie.

Branżowa organizacja ponowiła także swój wcześniejszy apel o zwolnienie z podatku dla towarów (a więc też aut) objętych podatkiem akcyzowym. - Po pierwsze podnoszone są przez wielu ekspertów wątpliwości, co do zgodności takiej kolejnej daniny publicznej z VI Dyrektywą, a po drugie trudno zaakceptować, że niektóre towary będą trzykrotnie opodatkowane - przekonuje Marek Konieczny, prezes Związku.  

Apele branży mają jeszcze - przynajmniej teoretycznie - szanse zostać wzięte pod uwagę przez fiskusa. - Ostateczny projekt zostanie zaprezentowany w ciągu dwóch, trzech tygodni. Przedstawione w Sejmie założenia do projektu są jeszcze konsultowane ze środowiskiem handlowców - poinformował nas wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

PJ  

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane