/  / Dealer musi mieć regulamin używania aut demo i zastępczych

Dealer musi mieć regulamin używania aut demo i zastępczych

ZDS|
null
null

Posiadanie w firmie dealerskiej regulaminu używania samochodów służbowych, w tym demonstracyjnych i zastępczych, to warunek niezbędny do tego, by w rygorach nowej ustawy o podatku VAT dealer mógł odpisywać od takich aut pełen podatek VAT.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wzorzec takiego regulaminu przygotowany został przez zespół prawny Związku Dealerów Samochodów oraz wiodącą w Polsce kancelarię podatkową MDDP.

"Regulamin w sprawie zasad korzystania z pojazdów firmowych" jest dokumentem wzorcowym, który każdy dealer może bez większego problemu dostosować do specyfiki i warunków panujących w jego firmie. Regulamin dotyczy użytkowania pojazdów demonstracyjnych, zastępczych w serwisie, użytkowych (osobowych dostawczych i do przewożenia pracowników) oraz służbowych (dla zarządu i właścicieli dealerstwa).

Istnienie regulaminu i zapoznanie z nim wszystkich pracowników, którzy używają samochody, jest na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy o podatku towarów i usług jednym z warunków niezbędnych dla pełnego odliczenia VAT w przypadku pojazdów demonstracyjnych i zastępczych.

Celem regulaminu, niezależnie od wymogów czysto podatkowych przewidzianych ustawą o VAT, jest także ograniczenie odpowiedzialności dealera na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Zapisy regulaminu nakładające obowiązki i odpowiedzialność na poszczególnych pracowników firmy (przede wszystkim w zakresie rzetelności informacji i dokonywanych wpisów w dokumentach) mają ograniczać ryzyko postawienia osobom zarządzającym stacją dealerską zarzutu popełnienia przestępstwa skarbowego.

W związku z ogromnym zainteresowaniem tym dokumentem ze strony dealerów władze Związku Dealerów Samochodów podjęły decyzję o udostępnieniu licencyjnych praw do użytkowania opracowanego regulaminu nie tylko członkom Związku, ale także wszystkim działającym w Polsce firmom dealerskim.

Licencja użytkowania jest dla członków ZDS całkowicie bezpłatna, natomiast dealerzy, którzy nie są członkami Związku za możliwość korzystania z regulaminu w swojej codziennej pracy, muszą uiścić opłatę licencyjną w wysokości 350 złotych.

Poza udostępnieniem treści regulaminu władze Związku umożliwiły dostęp do praw licencyjnych także innych dokumentów prawnych i poradnikowych, opracowanych przez zespół prawny Związku, a do tej pory dostępnych jedynie dla członków ZDS. Wśród nich są m.in. dokumenty dotyczące kontroli w zakresie odbiorników radiowych, manuale i formularze rejestracji baz danych klientów w GIODO, poradniki postępowania na wypadek kontroli GIODO, prawidłowe umowy użyczeń pojazdów itp.

W przypadku chęci skorzystania z praw licencyjnych do "Regulaminu w sprawie zasad korzystania z pojazdów firmowych" lub innych dokumentów należy skontaktować się z biurem ZDS (Emilia Żenda, 662-044-513).
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane