/  / Coraz trudniej będzie ukryć brak OC

Coraz trudniej będzie ukryć brak OC

UFG|
null
null

Policjanci otrzymali właśnie narzędzie, które umożliwia szybkie przesyłanie raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zakończył wprowadzanie – systemu e-Zawiadomienia - dla komend w całej Polsce. Od 1 stycznia za brak ważnej polisy OC właściciel samochodu osobowego zapłaci 3,5 tysiąca złotych kary*.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
- Po udanym pilotażu systemu e-Zawiadomienia z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, zaczęliśmy udostępniać go kolejnym jednostkom policji. I teraz, z końcem roku, jest już nim objęty cały kraj - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG.

Dzięki e-Zawiadomieniom, policjanci zamiast papierowych zgłoszeń o braku aktualnego OC przesyłają do Funduszu informacje drogą elektroniczną. - Oszczędzamy nie tylko na wydatkach na papier czy toner do drukarek, ale również na tradycyjnych przesyłkach pocztowych. Ponadto, samo wysłanie zawiadomienia zajmuje teraz tylko kilka minut i nie angażuje tak wielu osób jak wcześniej – mówi młodszy inspektor. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Według niego, sporym ułatwieniem jest to, że system sam podpowiada np. informacje dotyczące auta, już po wpisaniu numeru rejestracyjnego.

Do końca listopada 2014 r., elektronicznie trafiło do Funduszu 12,3 tysięcy zawiadomień - na ponad 32 tysiące wszystkich zawiadomień od policji o braku OC. - Dzięki systemowi nie tylko szybciej otrzymujemy zawiadomienia, ale obserwujemy też poprawę jakości danych znajdujących się w tej dokumentacji.  – W efekcie spada ryzyko kolizji z pojazdem bez OC, gdyż mamy nadzieję, że osoba u której stwierdzimy brak tej polisy szybko się ubezpiecza – zaznacza Joanna Pasturczak, wicedyrektor pionu windykacji UFG.
Po otrzymaniu informacji od policji Fundusz rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku tego obowiązkowego ubezpieczenia, zwraca się do właściciela pojazdu o zapłacenie opłaty karnej.

Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce**. Podstawowa sankcja dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei dla ciężarówek - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni  - 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. sankcji podstawowej. W 2015 roku kary te będą o około cztery procent wyższe niż w 2014 r. (tabela poniżej).

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej
Gradacja opłaty
Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe
Samochody ciężarowe (1)
Pojazdy pozostałe
2014
2015
2014
2015
2014
2015
powyżej 14 dni
100%
3 360
3 500
5 040
5 250
560
580
od 3 do 14 dni
50%
1 680
1 750
2 520
2 630
280
290
poniżej 3 dni
20%
670
700
1 010
1 050
110
120
(1) również ciągniki samochodowe i autobusy

W ciągu ostatnich kilku lat UFG wypracował również własne narzędzia kontroli, dzięki którym sprawniej wykrywa przypadki braku polisy OC. Kontrole takie jak wykrywanie przerw w ubezpieczeniu odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC, czyli Ośrodek Informacji UFG (baza, z której powszechnie korzystają ubezpieczyciele, zawiera informacje o sprzedanych polisach komunikacyjnych i wypłaconych z nich odszkodowaniach). Wprowadzane innowacje powodują, że rośnie liczba identyfikowanych bezpośrednio przez sam Fundusz, nieubezpieczonych.  Do końca listopada 2014 roku, z kontroli własnych UFG - w oparciu o bazę OI - zidentyfikowano 13,5 tysiąca pojazdów bez OC, z czego po weryfikacji, wezwania do zapłacenia kary Fundusz wysłał do 12,6 tys. posiadaczy pojazdów tj. o 5,4 tysiąca więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem w mijającym roku UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC - ponad  51,4 tysięcy posiadaczy pojazdów.

Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza sie około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują ponad 6 tysięcy wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 70 milionów złotych. Wypłaty z UFG finansowane są przez firmy ubezpieczeniowe.

Warto pamiętać, że nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłacenia:
•    kary za brak OC,
•    mandatu podczas kontroli drogowej za brak dokumentu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie,
•    odszkodowania za spowodowany wypadek, wraz z kosztami UFG,
a to wszystko i tak nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC.

*przy braku ochrony ubezpieczeniowej przez ponad 14 dni,
** według rozporządzenia Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 roku ma wynosić 1750 zł;

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane