/  / Coraz mniej nowych praw jazdy

Coraz mniej nowych praw jazdy

CEPiK|
null
© IBRM Samar
nullnull

Nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy, które weszły w życie 19 stycznia 2013 roku wprowadziły panikę wśród potencjalnych zdających. Zmianie uległa przede wszystkim formuła części teoretycznej egzaminów, a już pierwsze miesiące obowiązywania ustawy pokazały, że obawy były słuszne, gdyż zdawalność drastycznie spadła. Jak się to jednak przełożyło na oficjalne dane dotyczące wydań nowych praw jazdy?

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Od początku roku dobiegają medialne głosy, iż w branży szkolenia kierowców sytuacja pogorszyła się po wprowadzeniu nowych przepisów egzaminowania kandydatów do posiadania prawa jazdy. Jednak czasami zdarza się, że rzeczywistość medialna odbiega od doświadczeń empirycznych. Dziennikarze mogą się bowiem opierać w swoich materiałach tylko na wybranych przedstawicielach branży, którzy zgodnie z naukową doktryną nie stanowiliby próby reprezentatywnej dla całego środowiska. Obecnie udostępnione zostały jednak twarde dane statystyczne, przedstawiające ilość wydanych nowych praw jazdy, które to potwierdzają negatywne tendencje. Dość powiedzieć, że porównując sam tylko sierpień 2013 roku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego roku zaobserwowano spadek na poziomie niemal 40%. Wynik 27 881 nowych praw jazdy jest równocześnie najniższym miesięcznym wynikiem w udostępnionej historii z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (czyli od 2011 roku). Jednocześnie można wykluczyć wpływ na porównywane miesiące (styczeń-sierpień) osób, które przyspieszyły decyzję o podejściu do egzaminu właśnie ze względu na mające wejść w życie zmiany, gdyż pojawiały się one w statystykach w kolejnych miesiącach 2012 roku – głównie październiku, listopadzie i grudniu.

Od stycznia do sierpnia 2013 roku wydziały komunikacji wydały 331 042 nowych praw jazdy. W porównaniu do takiego samego okresu roku poprzedniego jest to spadek w liczbach bezwzględnych o 52 022 sztuk, zaś procentowo o 13,58%. Jak łatwo się domyślić liderem pod względem ilości wydanych nowych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami jest województwo Mazowieckie, w którym to w 2013 roku wydano 44 701 takich uprawnień (-12,92%). Ostatnie miejsce, z wynikiem 7 521 sztuk, przypada z kolei województwu Opolskiemu (-12,69%). Spośród 16 województw aż 12 zanotowało dwucyfrowy spadek, z czego największy był w województwie Podkarpackim -22,48%. Jednak nie wszędzie spadki były aż tak drastyczne. Najmniejsze wahania nastąpiły bowiem w województwie Świętokrzyskim, gdzie liczba wydanych praw jazdy zmniejszyła się o zaledwie 253 sztuki (-1,91%), do 12 988. Niewiele więcej spadła ilość nowych uprawnień w województwie Zachodniopomorskim, bo o 703 sztuki (-4,73%) i obecnie po ośmiu miesiącach 2013 roku wynosi 14 173 sztuki.

Biorąc pod uwagę fakt, iż właśnie na koniec zeszłego roku skumulowała się liczba egzaminów dla osób, które chciały zdążyć przed wejściem w życie nowej ustawy, można domniemywać, że w całym roku 2013 liczba wydanych nowych praw jazdy może zmniejszyć się o nawet 100 tysięcy sztuk. W prosty sposób przełoży się to nie tylko na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, ale przede wszystkim na firmy kształcące przyszłych kierowców. Być może niewielki odsetek osób zdecyduje się również na zupełną rezygnację z posiadania prawa jazdy, ale czy oby na pewno również z prowadzenia pojazdów?
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane