/  / Branża transportowa pod lupą EFL

Branża transportowa pod lupą EFL

EFL|
null
null

EFL zaprezentował raport "Transport pod lupą". Jest to trzecia publikacja sektorowa przygotowana przez EFL w ramach Europejskiego Programu Modernizacji Polskich Firm (EPMPF).

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W tym roku zbadano kondycję firm transportowych oraz finansowe aspekty prowadzenia działalności biznesu transportowego w Polsce. Badania na potrzeby raportu przeprowadził Instytut Keralla Research.

Raport "Transport pod lupą" w całości skupia się na branży transportowej. Jest to trzecia już publikacja sektorowa przygotowana przez EFL. "MŚP pod lupą", jako pierwsza publikacja z 2011 roku, została w całości poświęcona kondycji polskiego sektora MŚP oraz preferowanym sposobom pozyskiwania środków na rozwój.

Rok później, drugi raport "Agro pod lupą") skupiał się na analizie miejsca i roli rolnictwa w polskiej gospodarce, jak również źródłach finansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych.

"W 2013 r. postanowiliśmy zwrócić się w kierunku branży transportowej, która wytwarza około 10% PKB kraju. Jest też liczącym się pracodawcą, u którego posadę znajduje milion osób, czyli 7,5% wszystkich zatrudnionych w Polsce - tłumaczy Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

"Transport pozostaje kluczowym sektorem również dla branży leasingowej. W minionym półroczu pojazdy były motorami wzrostu rynku leasingu i w naszej ocenie w najbliższym czasie sektor ten będzie się nadal dynamicznie rozwijał. Rynek transportu jest jednym ze strategicznych rynków, w którym EFL chce wzmocnić swoją obecność i wsparcie dla polskich przewoźników, oferując im komplementarne rozwiązania w postaci leasingu, pożyczki, faktoringu i ubezpieczenia".

Główne wnioski z raportu
W raporcie "Transport pod lupą" wskazano, że większość przedsiębiorców prowadzących działalność w branży transportowej przechodzi aktualnie jeden z trudniejszych momentów w prowadzonym biznesie. Dominują negatywne oceny dotyczące kondycji gospodarki.

Przedstawiciele branży transportowej zgodnie twierdzą, że ostatnie półrocze nie sprzyjało ich działalności: minione 6 miesięcy negatywnie komentuje 77% ankietowanych. Pesymistycznie oceniana jest przez ankietowanych również druga część bieżącego roku. Zdaniem 42% badanych sytuacja raczej nie będzie sprzyjać branży i zdecydowanie nie będzie sprzyjać w ocenie 16,3% ankietowanych.

Wśród barier, jakie napotykają w swojej działalności firmy transportowe, niemal jednym głosem przedsiębiorcy wskazują: topniejącą marżę za świadczone usługi (82%), wysoką konkurencję wewnątrz kraju (62,2%), która uruchamia mechanizm dumpingu i jeszcze mocniej wpływa na trudności przedsiębiorstw, nękanie kontrolami (25%), zbyt rozbudowany system przepisów (35,8%), przy jednocześnie wysokich kosztach paliwa (44,6%), ubezpieczeń (15,1%) czy obsługi zatrudnienia (70%).

Mimo tych negatywnych ocen autorzy raportu "Transport pod lupą" wskazują, że blisko 1/3 przewoźników rozważa podjęcie inwestycji w samochody. Wśród nich blisko 60% przedsiębiorców zamierza skorzystać z finansowania leasingiem, ponad 43% rozważa gotówkę, więcej niż 12% kredyt i niecałe 4% wynajem długoterminowy.

Przewoźnicy uważają, że w nadchodzącym roku będą kupować nowe pojazdy, aby uniknąć wyższych stawek myta dla modeli spełniających starsze normy emisji spalin (tak odpowiedziało ponad 30% badanych). Blisko 29% jest zdania, że firmy transportowe zamiast kupować ciężarówki zaczną je wynajmować.

Chociaż przewoźnicy kupują w znacznej części używane samochody i posługują się głównie gotówką, to aż 55% z nich uważa, że nie ma kłopotów w dostępie do zewnętrznego finansowania. Na trudności w dostępie do finansowania wskazuje 28,5%. Wśród najczęściej wymienianych barier finansowania 52,6% przedsiębiorców wskazało na zaostrzenie kryteriów.

37,7% respondentów stwierdziło, że brakuje ofert dostosowanych do specyfiki branży transportowej, natomiast co czwarty ankietowany narzekał na wysokie koszty zewnętrznego finansowania.

Niepewność gospodarcza i obawa przed pogorszeniem sytuacji firmy była barierą do wykorzystania zewnętrznego finansowania dla 22,8% pytanych.

Pełna treść raportu "Transport pod lupą" jest dostępna TUTAJ.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane