/  / Bieg z przeszkodami

Bieg z przeszkodami

IBRM Samar |
null
null

Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy, członek zarządu Grupy Masterlease: W przyszłym roku rynek CFM oraz leasingu w dalszym ciągu będą się rozwijać. Sprzyja temu zarówno oczekiwany wzrost gospodarczy, jak i niskie stopy procentowe. A to wszystko zachęca firmy do inwestycji we flotę. Na dynamikę rozwoju rynku CFM w Polsce może wpłynąć planowane obciążenie sektora bankowego podatkiem bankowym. Pośrednio może on przyczynić się do zwiększenia kosztów firm leasingowych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Paweł Janas, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar: Jak dużą flotą będzie mogła na koniec tego roku pochwalić się Grupa Masterlease?

Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy, członek zarządu Grupy Masterlease: W tym roku w planie biznesowym zakładaliśmy dostawę 9 270 samochodów. Ten cel został po III kwartałach zrealizowany w ponad 85 proc., co w efekcie przełożyło się na wzrost finansowanej przez nas floty do 25 567 samochodów. Sądzę, że do końca roku wydamy naszym klientom łącznie blisko 9 500 pojazdów. Wzrost floty od początku roku wyniósł więc prawie 11 proc., czyli zgodnie z tendencjami obserwowanymi na rynku CFM oraz w sprzedaży nowych samochodów.

A jak to przełoży się na wyniki finansowe grupy?

Na nasze wyniki finansowe w dużym stopniu wpływa spadek marży finansowej spowodowany coraz niższym poziomem stóp procentowych. Jesteśmy zadowoleni z wyników działalności remarketingowej (czyli sprzedaży samochodów pokontraktowych), która od zeszłego roku została przebudowana. Sprzedaż hurtową zastąpiliśmy detaliczną w sieci punktów działających pod własnym brandem Master1.pl. W efekcie wynik finansowy w 3 kwartale 2015 był na zbliżonym poziomie w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego.

Jakie perspektywy w 2016 r. ma przed sobą branża CFM i leasingu w Polsce? Jaki będzie to rok dla Grupy Masterlease?  

W przyszłym roku rynek CFM oraz leasingu w dalszym ciągu będą się rozwijać. Sprzyja temu zarówno oczekiwany wzrost gospodarczy, jak i niskie stopy procentowe. A to wszystko zachęca firmy do inwestycji we flotę. Sytuacja na rynku sprzyja również Grupie Masterlease. W roku 2016 spodziewamy się dalszego rozwoju i stawiamy sobie ambitne cele sprzedażowe.

Jakie inwestycje planuje w przyszłym roku Grupa?

Nie planujemy istotnych inwestycji w 2016 roku. Zakładamy, że firma jest w stanie w kolejnych 2-3 latach rosnąć organicznie. Pewnym pomysłem inwestycyjnym są akwizycje. Monitorujemy rynek pod tym kątem na bieżąco.

Czy dalszy rozwój Masterlease wiąże się bardziej z wielkim kapitałem czy sektorem Małych i Średnich Przedsiębiorstw?

Dzięki swojemu portfolio produktowemu jesteśmy obecni zarówno w segmencie klientów korporacyjnych jak i Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Każdy z nich ma swoją specyfikę, pod którą przygotowujemy nasze produkty. Jesteśmy elastyczni i zawsze staramy się dopasować ofertę do indywidualnych wymagań klienta. Wydaje się, że w kolejnych latach segment MŚP będzie się rozwijał bardziej dynamicznie. Z jednej strony jest to efekt pewnego opóźnienia względem korporacji, które od kilkunastu lat korzystają z produktów CFM. Z drugiej strony w grę wchodzi rozwój lokalnych firm, których działalność biznesowa powinna przyśpieszyć dzięki środkom z nowej perspektywy unijnej.

Czy spółki zaproponują klientom jakieś nowe usługi?

Stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Nasze portfolio już teraz jest wyjątkowo szerokie. Bierzemy pod uwagę potrzeby dużych firm, MŚP, a także drobnych przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów czy firm działających sezonowo. Od niedawna, jako jedyni w Polsce oferujemy usługi leasingu z serwisem dla aut pokontraktowych. Wykorzystujemy też nasze doświadczenie i skalę działań z koordynowania procesów Full Service Leasingu, by klientom z własną flotą samochodów zapewnić profesjonalne usługi zarządzania i optymalizacji procesów.

Jak ocenia Pan zapowiedzi wprowadzenia nowych podatków? Na przykład - od sklepów wielkopowierzchniowych czy transakcji finansowych.  Jaki będzie ich wpływ na branżę leasingu i CFM?

Na dynamikę rozwoju rynku CFM w Polsce może wpłynąć planowane obciążenie sektora bankowego podatkiem bankowym. Pośrednio może on przyczynić się do zwiększenia kosztów firm leasingowych.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane