/  / Będzie więcej pracy w motobranży

Będzie więcej pracy w motobranży

Exact Systems|
null
© Opel
null

Prawie 60% przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej przyznaje, że w najbliższym czasie produkcja w ich spółkach będzie rosnąć. To wynik zdecydowanie lepszy niż w podobnej ankiecie sprzed roku.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak wynika z trzeciej edycji "Badania opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive" – przeprowadzonego przez firmę Exact Systems – w odniesieniu do przewidywanej produkcji obserwuje się największy jak na razie poziom optymizmu wśród przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych w Polsce. Więcej niż połowa respondentów (59%) spodziewa się, że w ciągu najbliższego półrocza produkcja w ich fabrykach wzrośnie.

Jest to wynik o 11 p.p. wyższy w porównaniu do poprzedniego roku i jednocześnie najlepszy, od kiedy badanie jest realizowane.

"Aby celnie ocenić szanse i perspektywy branży motoryzacyjnej w naszym kraju, należy w pierwszej kolejności spojrzeć na rynek europejski, od którego jesteśmy uzależnieni. A tam dzieje się bardzo dobrze - zauważa Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji. "Sprzedaż samochodów osobowych rośnie nieprzerwanie od niemal dwóch lat, a w związku z tym i fabryki europejskie więcej produkują. Co więcej, od kilku miesięcy mamy do czynienia z utrzymującymi się niskimi cenami ropy, co lekko stymuluje rynek i zachęca do zakupów. To pozytywnie wpływa na kondycję zakładów motoryzacyjnych w Polsce, których wyroby w ponad 80% trafiają do państw Unii Europejskiej, w tym głównie do Niemiec".

Więcej etatów do wzięcia
Rosnące zamówienia na części i podzespoły samochodowe będą miały efekt w postaci zwiększenia zatrudnienia. Około 39% zapytanych przez Exact Systems przedstawicieli sektora Automotive planuje w drugiej części tego roku wzrost liczby etatów w swoich fabrykach.

Ogłoszenia rekrutacyjne będą dotyczyć głównie pracowników produkcyjnych (59%), koordynatorów (8%), a 5% przedsiębiorców deklaruje, że będzie poszukiwać menadżerów i kierowników.

Obserwacje przedstawicieli agencji zatrudnienia Work Service potwierdzają wyraźne ożywienie w motobranży. "W ostatnich miesiącach motoryzacja notuje jedne z największych wzrostów zapotrzebowania na pracowników. Mamy w tym sektorze powoli do czynienia z rynkiem pracownika, ponieważ deficyty zatrudnienia przekraczają już 30% - tłumaczy Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

"W takich regionach jak Wielkopolska czy Śląsk, gdzie mamy do czynienia z relatywnie niskim poziomem bezrobocia i gdzie lokowane są największe inwestycje motoryzacyjne, występują w wielu przypadkach trudności ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Dlatego to wykwalifikowani pracownicy zaczynają w coraz większym stopniu dyktować warunki na rynku, co branża Automotive zaczyna wkalkulowywać w swoich budżetach po stronie potencjalnych wzrostów wynagrodzeń".
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane