/  / Będzie nowe auto z Tych?

Będzie nowe auto z Tych?

null
null

Włosko-amerykański koncern motoryzacyjny ma ogłosić we wtorek plany rozwoju na lata 2015-2019. Pytanie czy ich beneficjentem zostanie fabryka Fiat Auto Poland.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
We wtorek 6 kwietnia w Detroit koncern Fiat-Chrysler zaprezentuje inwestorom i mediom kwartalne wyniki finansowe grupy. Jak podają portale Wall Street Journal, USA Today, The Detroit News czy Automotive News Europe, tego dnia szef grupy Sergio Marchionne ogłosić ma także strategię firmy na lata 2015-2019. Z niecierpliwością czeka już na nią polska fabryka koncernu w Tychach. Po przeniesieniu kilka lat temu produkcji nowej Pandy do Włoch i zakończeniu pod koniec 2012 r. wytwarzania w Polsce tzw. Pandy Classic, przyszłość zakładu stanęła pod znakiem zapytania.  Niepokój wzmogło zwolnienie blisko 1500 pracowników Może teraz wreszcie zła karta się odwróci?

Wiele wskazuje na to, że tak się stanie. Niedawno minister gospodarki Janusz Piechociński informował, że w zakładach Fiata w Tychach będą produkowane nowe modele samochodów. Dodał, że decyzję w tej sprawie władze koncernu mają ogłosić właśnie na początku maja. Jakie miałoby to być auto – nie ujawnił. Media od wielu miesięcy spekulowały, że w fabryce mogłaby m.in. zostać umieszczona „na wyłączność” produkcja nowego Fiata 500.

W 2013 r. łączna produkcja samochodów w Polsce wyniosła 575 117 sztuk, o 9,55 proc. mniej niż rok wcześniej. Liderem produkcji w Polsce był Fiat Auto Poland. Udział tego producenta w rynku wyniósł w 2013 r. 51,42 proc. o 3,39 pproc. mniej niż przed rokiem. Tyską fabrykę opuściło w ubiegłym roku 295 700 samochodów, z czego na marki Fiat, Abarth i Lancia przypadło 244 056 egzemplarzy (resztę stanowi produkowany na zlecenie Forda model Ka). Najwięcej z taśm tyskiego zakładu zjechało Fiata 500 – aż 174,2 tys. sztuk.

Paweł Janas
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane